„W historii tej młodej rzymskiej męczennicy spotykają się trzy żywioły: piękno, miłość i śmierć. Tradycja dodała jeszcze jeden: muzykę ku chwale Boga” – mówił o świętej Cecylii bp Krzysztof Włodarczyk. Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył Mszy św. dziękczynnej z okazji 125. rocznicy istnienia Chóru „Cecylia”, który działa przy parafii św. Mikołaja w Mroczy.

Święta Cecylia wyśpiewała swoim życiem najpiękniejszą pieśń – ku chwale Boga – nawiązywał do życiorysu męczennicy bp Włodarczyk. – Była olśniewająco piękna. Pochodziła ze znakomitej rzymskiej rodziny. Jako młoda dziewczyna zakochała się na zabój w Chrystusie. Jemu ślubowała wierność bez względu na wszystko – podkreślił, dodając, że zginęła okrutną śmiercią.

Chór parafialny w Mroczy powstał w 1896 roku dzięki inicjatywie ks. Kazimierza Gidaszewskiego, a także ówczesnego organisty Józefa Szwajkowskiego. – Składamy dziękczynienie za wszystkie pokolenia, które włączyły się w tworzenie tego chóru. Swoimi talentami służą, by ta tradycja była wciąż żywa – mówił dalej bp Krzysztof Włodarczyk. – Ponad 600-letnia historia parafii i Mroczy związana jest z czasem największych przemian i wydarzeń w dziejach naszej ojczyzny – przypomniał proboszcz ks. kanonik Wojciech Cierniak, dodając, że ostatnie stulecia były również budowaniem i umacnianiem się wspólnoty oraz duchowych dzieł. – Takich, w których doświadczamy Bożych darów, a także zaangażowania wielu ludzi, kochających Kościół. Dzisiaj przywołujemy jedno z tych dzieł, wszystkich, którzy przez ponad sto lat ten chór tworzyli, swoimi głosami, pięknym śpiewem uświetniali uroczystości religijne i patriotyczne – dodał dziekan mrotecki.

Była to pierwsza uroczystość w Mroczy z nowym biskupem ordynariuszem. – Cieszymy się z twojej obecności. Dziękujemy Bogu za łaskę pasterskiej wizyty, która ma dla nas szczególne znaczenie – powiedziała przedstawicielka chóru Barbara Wintrowicz. – Wizyta księdza biskupa w progach naszego kościoła zapisze się nie tylko na stronach kroniki, ale przede wszystkim w sercach i pamięci. Bóg zapłać, że pamiętałeś o naszej wspólnocie chóralnej – dodała.

Na zakończenie uroczystości, w której uczestniczyli mieszkańcy parafii, przedstawiciele władz, organizacji, stowarzyszeń oraz wspólnot, została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica.

The post 125. rocznica Chóru „Cecylia” z Mroczy first appeared on eKAI.