Uroczysty dwudaniowy obiad, możliwość skorzystania z usług fryzjerów a także rozdawanie podarunków i wspólna modlitwa – złożyły się na centralne obchody 5. Światowego Dnia Ubogich w Częstochowie. Wydarzenie odbywające się w Dolinie Miłosierdzia przygotowane zostało przez 4 organizacje pomocowe.

W Częstochowie w tym roku zorganizowano jedne, centralne obchody 5. Światowego Dnia Ubogich. Całość odbywająca się w Dolinie Miłosierdzia przygotowana została przez 4 organizacje pomocowe działające na terenie miasta: Fundację ufam Tobie, Jasnogórski Punkt Charytatywny, Fundację św. Barnaby i Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape. W programie spotkania znalazł się m. in. uroczysty dwudaniowy obiad „pod chmurką” i możliwość skorzystania z usług fryzjerów. Dla wszystkich obecnych przygotowano również różnego rodzaju podarunki, np. ciepłe koce, skarpety i rękawiczki oraz środki czystości. Całość zakończyła wspólna modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia poprowadzona przez bp. Andrzeja Przybylskiego.

„To nie jest tak, że spotykamy się w gronie reprezentantów tych organizacji raz w roku i ustalamy, jak wspólnie możemy coś zrobić. Nasze organizacje mają stałą współpracę i wspólne organizowanie czegokolwiek jest naturalną konsekwencją tych kontaktów” – wyjaśnia Jolanta Kobojek, prezes Fundacji ufam Tobie.

W spotkaniu zainicjowanym przed wielu laty przez Fundację ufam Tobie uczestniczy dorocznie bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Jest on bardzo dobrze znany osobom bezdomnym, gdyż niejednokrotnie odwiedza przytuliska i ogrzewalnie działające na terenie miasta i okolic. Często można go również spotkać na terenie Parków Jasnogórskich, gdzie rozmawia z osobami potrzebującymi. Nierzadkie są sytuacje, kiedy osobiście odpowiada na pewne potrzeby, czy rozwiązuje niektóre problemy. A na spotkanie w każdą 33. niedzielę zwykłą do Doliny Miłosierdzia przybywa z ciastem i innymi słodyczami.

„Możemy się przyzwyczaić do ubogich. Uznać, że są czymś tak oczywistym, jak inne rzeczy mijane przy drodze. Takie przyzwyczajenie zabija wrażliwość” – wyjaśnia bp Przybylski. „Ubodzy też mogą się przyzwyczaić do ubóstwa i nic nie robić ze swoją biedą. Zawsze będziemy mieć ubogich i zawsze będziemy mieć jakąś biedę. Tylko Jezusa nie zawsze mamy i to sprawia, że serca nam obojętnieją. Tam, gdzie Jezus jest naprawdę obecny, tam i serca są wrażliwe na biednych i mamy siłę, żeby coś zrobić z naszą ludzką biedą” – kontynuuje biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.
Agata Flis, prezes Fundacji św. Barnaby zwróciła szczególną uwagę na atmosferę spotkania. Nie brakowało bowiem białych obrusów i kwiatów na stołach. „Bezdomność to bardzo specyficzna sytuacja. Myślę, że jest bardzo mało miejsc, gdzie te osoby mogą poczuć się, jak w rodzinie. A tutaj to się dzisiaj czuje” – mówi Flis.

Duży udział w przedsięwzięciu miało także Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. St. Żeromskiego w Częstochowie. Ci ostatni już od wielu lat czeszą, obcinają i zmieniają fryzury tym, których nie stać na wizyty w salonach fryzjerskich. Towarzyszy im i służy fachową radą nauczycielka przedmiotów zawodowych, Ewa Rybak. „Takie dni, jak dzisiaj uczą tych młodych wrażliwości na drugiego człowieka, często żyjącego na zupełnie innym poziomie, niż ci, których spotykają w miejscach swoich praktyk” – wyjaśnia nauczycielka.

5. Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez papieża Franciszka w listopadzie 2016 r. na zakończenie Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. Zaś Fundacja ufam Tobie została powołana do istnienia w dniu inauguracji tego Jubileuszowego Roku, czyli 8 grudnia 2015.

The post 5. Światowy Dzień Ubogich w Częstochowie first appeared on eKAI.