Biskupi są odpowiedzialni za kanoniczne ściganie wykorzystywania seksualnego bezbronnych dorosłych, jakiego dopuścili się duchowni w ich diecezji. Potwierdził to sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary abp Charles Scicluna.

W wideoprzesłaniu do biskupów USA zgromadzonych w Baltimore na zgromadzeniu plenarnym maltański hierarcha podkreślił 17 listopada, że po publikacji w 2019 roku listu apostolskiego papieża Franciszka „Vos estis lux mundi” prawo kanoniczne przyznaje taką samą ochronę prawną bezbronnym dorosłym, jaką mają osoby małoletnie.

Komentując te słowa amerykański portal katolicki The Pillar wskazał, że przypadki nadużyć seksualnych wobec bezbronnych dorosłych nie mogą być już – jak dotychczas – uważane jedynie za uchybienie moralne duchownego, ale stanowią również przestępstwo kanoniczne.

The post Abp Scicluna: biskup powinien ścigać wykorzystanie bezbronnego dorosłego przez duchownego first appeared on eKAI.