W środę, 24 listopada abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy świętej w kaplicy w domu rekolekcyjnym w Wodzisławiu Śląskim-Kokoszycach. Razem z nim Eucharystię koncelebrowali kapłani posługujący na co dzień za granicą. – Proszę, żebyście byli codziennie wierni – zaapelował do duchownych.

W homilii abp Skworc mówił o męczennikach, których krew we wszystkich czasach jest zasiewem chrześcijan. Zwrócił uwagę, że aktualnie Kościół najszybciej rozwija się w Azji, w Korei Południowej i Wietnamie. Mówił też o śląskim męczenniku, beatyfikowanym 20 listopada ks. Janie Masze oraz misyjności Kościoła. – Kościół z natury jest misyjny. Dobrze jest, kiedy zjawia się misjonarz, kiedy ktoś odkrywa swoje powołanie w powołaniu i mówi: „Jestem gotów iść”, „Proszę mnie posłać”. Kościół katowicki was posłał i za to wam serdecznie dziękuję – powiedział metropolita katowicki. – Wasza posługa, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej, ma dwie płaszczyzny. Pierwszą jest oczywiście płaszczyzna religijna, posługi duszpasterskiej, budowania Kościoła, sakramentalna. Ale też, moi drodzy, pracujecie dla ojczyzny. Nasz kraj jest wdzięczny tym najlepszym ambasadorom Polski, którzy nie generują kosztów Ministerstwu Spraw Zagranicznych – dodał.

Abp Skworc zwrócił uwagę na słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”.- Wytrwałość to jest proces. Wytrwałość to jest coś, co się zdobywa – skomentował. Wyjaśnił, że naszą przyszłość rozstrzygamy naszą wiernością dzisiaj. – Proszę, żebyście byli codziennie wierni. Tak się dochodzi do wytrwałości, która ocala nasze życie. Więc módlmy się za siebie nawzajem, żebyśmy byli codziennie wierni. Tak ocalimy nasze życie i zyskamy życie wieczne – stwierdził.

Na rekolekcje do Wodzisławia Śląskiego-Kokoszyc przyjechali: ks. Stefan Wylężek – rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii (rocznik święceń 1973), ks. Bogdan Kołodziej z Anglii (rocznik święceń 2007), ks. Roman Przybyłek z Niemiec (rocznik święceń 1982), ks. Bernard Grabowski z Austrii (1992), ks. Damian Frysz z Austrii (1989), ks. Leszek Bednarczyk z Austrii (1989), ks. Łukasz Walaszek z Austrii (2010), ks. Jacek Kocur z Ukrainy (1994), ks. Bartłomiej Sajdok z Ukrainy (2010), ks. Tomasz Labus z Ukrainy (1998), ks. Andrzej Labus z Francji (1994), ks. Ireneusz Brach z Francji (1997), ks. Adam Wijata z Francji (1994), ks. Dariusz Trzaskalik z Czech (2011), ks. Janusz Blaut z Rosji (1982), ks. Marcin Chmielewski z Czech (2002), ks. Jarosław Zygmunt z Czech (2002), ks. Rafał Kaca z Czech (2008).

Poprzednie takie spotkanie odbyło się również w Kokoszycach w 2015 roku.

The post Abp Skworc do kapłanów: proszę, żebyście byli codziennie wierni first appeared on eKAI.