Życzenia pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej, niebezpiecznej, ale jakże koniecznej pracy złożył abp Wiktor Skworc wszystkim górnikom i pracownikom tej branży. Podkreślił, że redukcja zatrudnienia, związana z zamykaniem kopalń powinna odbywać się na zasadzie dobrowolności i być wsparta programem osłon socjalnych. Hierarcha polecił wszystkich w modlitwie ich patronce, św. Barbarze. Jej wspomnienie, czyli tradycyjna Barbórka, przypada 4 grudnia.

Pełną treść komunikatu publikujemy TUTAJ.

Metropolita katowicki w trudnym dla branży górniczej okresie niepewności i zmian przekazał zapewnienie o wsparciu i duchowej bliskości. – Nie tracimy nadziei i wiary w to, że konieczne zmiany zostaną przeprowadzone w duchu społecznej solidarności! Dlatego w aktualnej sytuacji nie może zabraknąć kół ratunkowych: solidarnej tarczy, sprawiedliwości i miłości społecznej – pisze arcybiskup.

Hierarcha podkreślił, że redukcja zatrudnienia, związana z zamykaniem kopalń powinna odbywać się na zasadzie dobrowolności i być wsparta programem osłon socjalnych, wypracowanych w dialogu z partnerami społecznymi.

W imieniu wspólnoty lokalnego Kościoła abp Skworc życzy górnikom, by we wszelakich trudnościach znajdowali zawsze schronienie w Bogu oraz by ich górniczy trud i wysiłek znajdowały uznanie i należny szacunek w oczach rządzących i całego społeczeństwa.

Metropolita katowicki zaapelował do braci górniczej przestrzeganie norm sanitarnych w dobie pandemii. Skierował też wyrazy wdzięczności wobec górniczych rodzin, żon i dzieci, a także pozdrowił serdecznie zasłużonych emerytów górniczych oraz inwalidów – ofiary katastrof czy wypadków.

– Bożemu miłosierdziu powierzam tych, którzy ponieśli śmierć przy wykonywaniu pracy i Dziewięciu męczenników „Solidarności”, górników kopalni „Wujek”, którzy oddali swoje życie 40 lat temu – czytamy w komunikacie.

Życzył, by dobry Bóg za pośrednictwem świętej Barbary udzielał wszystkim pomocy i bezpieczeństwa. – Niech pomnaża osobiste i rodzinne szczęście oraz nadzieję na trwały pokój w naszym społeczeństwie, Ojczyźnie i w całej ludzkiej rodzinie. Niech nieustannie prowadzi Was drogami sprawiedliwości i miłości społecznej – pisze abp Skworc.

****

Pełną treść komunikatu publikujemy TUTAJ.

The post Abp Skworc: redukcji zatrudnienia w kopalniach powinny towarzyszyć osłony socjalne first appeared on eKAI.