W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w Gdańsku – Oliwie odbyły się archidiecezjalne obchody XXXVI Światowego Dnia Młodzieży pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”. Jednym z kluczowych punktów obchodów był blok ewangelizacyjny, który poprowadziła wspólnota i diakonia muzyczna „Mocni w Duchu” z Łodzi. Nie zabrakło świadectw wiary i uwielbienia Chrystusa. Centralnym wydarzeniem, które zgromadziło liczne grono młodzieży, była Msza św. pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy.

Mszę koncelebrowali kapłani, opiekunowie archidiecezjalnych wspólnot młodzieżowych. O muzykę na liturgii zadbali młodzi muzycy, uczestnicy I Archidiecezjalnego Forum Muzycznego.

W homilii metropolita gdański powiedział, że jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do nieustannego poszukiwania i zgłębiania prawdy. Młodzież jest szczególnie wyczulona na prawdę. Pragnienie prawdy w młodym człowieku to wyjątkowo czysty i jeszcze nieskażony dar. To pragnienie trzeba w sobie rozbudzać i pogłębiać, pielęgnować i strzec.

Zwrócił uwagę, że Bóg kocha do szaleństwa człowieka i z miłości posyła swojego Syna, Jezusa Chrystusa, który oddał życie na krzyżu za każdego i przyjdzie na końcu czasów, aby osądzić świat. Przypomniał zgromadzonym, że podobnie jak dawniej, tak i obecnie toczy się historia osądzania Jezusa.

– Dzisiaj również Jezus jest sądzony w mediach w życiu publicznym i prywatnym, a niekiedy i w nas samych. Dzisiaj również słyszymy, że nie potrzebujemy Jezusa, bo nam przypomina o naszych słabościach i grzechach, bo nam każe miłować nawet naszych nieprzyjaciół i przebaczać wszystkie doznane krzywdy, bo nam przypomina o potrzebie sprawiedliwości i pokoju, że trzeba żyć w prawdzie i tej prawdy za wszelką cenę bronić – zaznaczył abp Wojda. Podkreślił jednocześnie, że wobec prawdy można przyjąć potrójną postawę. Pierwsza z nich to postawa Piłata, który woli nie dostrzegać prawdy i w nią się nie zagłębiać. Wszystko poddaje w wątpliwość, bo tak wygodnie, a przed odpowiedzialnością umywa ręce i nie chce mieć nic wspólnego z Jezusem. Druga postawa to zachowanie arcykapłanów i faryzeuszy, którzy są jeszcze bardziej przewrotni. Żyjąc w grzechu i hołdując grzechowi wolą skazać prawdę na śmierć, bo uwiera sumienie. Trzecia postawa wobec prawdy to przyjęcie Jezusa tak, jak to uczynili pasterze, Mędrcy ze Wschodu, Nikodem, Józef z Arymatei, Uczniowie i tysiące wiernych, którzy widzą w Jezusie Syna Bożego.

Czy warto postawić na takiego Króla jak Jezus? – pytał kaznodzieja i zapewniał – Warto. Jezus swoim życiem pokazał, jak bardzo pragnie naszego dobra i jak bardzo pragnie, abyśmy swojego życia nie zmarnowali. On jako Król chce nas poprowadzić ścieżkami pewnymi, choć nie pozbawionymi trudności. Jezus, pełen pokory i miłości, dobroci i miłosierdzia, sprawiedliwości i pokoju, pragnie być naszym Królem, pragnie królować w naszych sercach. Pragnie, abyśmy już teraz, tu na ziemi, zakosztowali nieba. Od nas i tylko od nas zależy, czy tak będzie. Zachęcił młodzież, aby nieustannie prowadzili osobistą rozmowę z Chrystusem Królem. – Spójrzcie na Jezusa i powiedzcie Mu, że prawda jest i dla was największym i najcenniejszym darem, że wasza obecność tutaj jest świadectwem pragnienia tej prawdy. Podzielcie się z Nim swoimi wątpliwościami i trudnościami w dogłębnym zrozumieniu tej prawdy czy też w jej wyznawaniu. On czeka, że Go o tę prawdę zapytacie, że się podzielicie swoimi spostrzeżeniami, że będziecie o niej rozmawiać. Kto jest otwarty na prawdę, jest też otwarty na Jezusa Chrystusa – zakończył metropolita gdański.

Święto młodych w diecezjach, przeżywane od tego roku w uroczystość Chrystusa Króla, jest ściśle związane z zaproszeniem papieża Franciszka do wzięcia udziału w duchowej pielgrzymce prowadzącej ku obchodom Światowego Dnia Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku.

The post Abp Wojda do młodych: Chrystus Król jest naszym największym dobrem first appeared on eKAI.