Na koszalińskiej giełdzie wśród pawilonów handlowych stanął charytatywny namiot Caritas. Akcja bierze pod skrzydła dzieci z diecezji oraz z obozów dla migrantów i uchodźców na Samos i Lesbos.

Tegoroczna odsłona przedświątecznej akcji „Pusta choinka” miała miejsce 12 grudnia na terenach podożynkowych w Koszalinie. Wzorem lat poprzednich akcja symbolizowana jest przez suchą choinkę z zawieszonymi bombkami zawierającymi informację o świątecznej paczce, którą można zrobić konkretnemu dziecku z naszej diecezji.

Równolegle realizowana jest kampania na temat dzieci z obozów dla migrantów i uchodźców z greckich wysp Samos i Lesbos, od kilku lat wspieranych przez Caritas naszej diecezji – datki pomogą zorganizować świąteczny posiłek i obdarować dzieci produktami higienicznymi.

Większość darczyńców „Pustej choinki” wybiera formę wrzucenia datków do puszki, rzadziej ktoś decyduje się zerwać bombkę i zrobić paczkę na konkretne zamówienie. W zamian otrzymują oni pamiątkowe magnesy z logo akcji i audiobooki z bajkami dla dzieci.

– Ludzie pytają się, o co chodzi z tą suchą choinką, bo to zwraca ich uwagę i to jest punkt wyjścia do rozmowy – mówi koordynujący akcję Krystian Linnik. – Ale widać też, że są tacy, którzy tę akcję znają z lat poprzednich.

Nadia, jak całe jej szkolne koło Caritas z Zespołu Szkół nr 1, czyli koszalińskiego ekonoma, po raz pierwszy bierze udział w akcji jako wolontariusz.

– Ja sama i w ogóle młodzież dzisiaj jest wyczulona na problemy uchodźców, a tym bardziej na los dzieci w obozach. To nas porusza, dużo wiadomości na ten temat się słyszy, dlatego chcemy pomagać – mówi nastolatka. Na giełdzie spaceruje w kamizelce Caritasu z ulotkami, balonami i zachęca ludzi, by podeszli do stoiska. – Reakcje są różne, często ludzie po prostu nam odmawiają. Jeśli jednak uda się zamienić kilka słów, wtedy chętniej idą do stoiska.

Wolontariusze zyskują nie tylko doświadczenie na polu charytatywnym, ale też lepsze rozumienie możliwości, jaką daje wolontariat w ogóle. Rano na stoisku pracowali razem z wolontariuszami z zagranicy – Niemką i Słowenką z Europejskiego Korpusu Solidarności, które w sierpniu br. w ramach projektu Caritas przybyły do diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

– Dla naszych uczniów to była okazja, żeby przekonać się, że działania Caritas obecne są w wielu krajach i że również oni mogą w przyszłości swój wolontariat rozszerzyć i skorzystać z możliwości okresowej wymiany międzynarodowej. To bardzo otwiera młodych, i to też jest atut tej dzisiejszej akcji – podsumowuje Iwona Jasińska, nauczycielka z ZS1 towarzysząca wolontariuszom.

W tym roku „Pusta choinka” jest realizowana także jako kwesta internetowa oraz akcja szkolna – w Koszalinie, Słupsku, Wałczu i Czaplinku. Podobne działania podejmują w imieniu dzieci z niektórych przeszkoli ich rodzice.

Pusta Choinka to akcja, która przez pierwsze dwa lata była organizowana przez Caritas parafialne. Od 2011 roku organizuje ją Caritas diecezji, początkowo we współpracy z Polskim Radiem Koszalin. Jej beneficjentami są dzieci z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a także z zagranicy: dzieci polonijne z Białorusi, Litwy, Ukrainy, a także z obozów dla migrantów i uchodźców z greckich wysp Samos i Lesbos.

The post Akcja Caritas „Pusta choinka” na giełdzie handlowej first appeared on eKAI.