W związku z napiętą sytuacją na granicy polsko-białoruskiej zwierzchnicy czterech największych religii na Białorusi zaapelowali do „polityków rozwiniętych gospodarczo i zamożnych państw europejskich”. W oświadczeniu podpisanym na spotkaniu z białoruskim komisarzem ds. religijnych i etnicznych Aleksandrem Rumakiem 12 listopada stwierdzono, że UE powinna przyjąć migrantów, którzy utknęli na granicy z Polską, poinformowała austriacka agencja katolicka Kathpress cytując anglojęzyczną notę państwowej agencji białoruskiej Belta.

Według tej informacji apel podpisali: prawosławny metropolita Beniamin, katolicki arcybiskup Mińska Józef Staniewski, mufti Abu-Bekir Szabanowicz i naczelny rabin Grigorij Abramowicz. Stwierdzono tam, że uchodźcy znajdujący się na Białorusi nie są winni sytuacji, która zmusiła ich do ucieczki i mają nadzieję na lepszą przyszłość w Europie. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia „politycy, wszyscy ludzie wierzący i mający poczucie troski o innych” powinni okazać „mądrość, miłosierdzie i współczucie”, aby ratować ludzi, którzy znaleźli się w stanie zwątpienia i bezdomności.

Jak dotychczas na oficjalnych stronach internetowych zainteresowanych wspólnot religijnych nie pojawiła się żadna wzmianka o wspólnej deklaracji. Mimo to metropolita Beniamin powiedział, że Kościół prawosławny modli się za potrzebujących, że jego parafie są gotowe do niesienia pomocy humanitarnej i że rozpoczął zbiórkę pieniędzy na rzecz migrantów. W podobny sposób zwróciła się 14 listopada do swoich wiernych Konferencja Episkopatu Białorusi, która podczas niedzielnych nabożeństw ogłosiła specjalną zbiórkę na pomoc uchodźcom. Zbierane są również koce, ciepła odzież i żywność dla migrantów.

Informując o tym austriacka agencja katolicka Kathpress przypomniała, że o większą solidarność i współczucie dla uchodźców na Białorusi oraz o humanitarne podejście do kryzysu apelowali ostatnio do Unii Europejskiej także polscy biskupi oraz Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Wszyscy migranci i osoby ubiegające się o azyl, niezależnie od ich statusu prawnego, muszą mieć zapewnione „pełne poszanowanie ich godności i podstawowych praw”, zażądał 1 listopada przewodniczący COMECE kard. Jean-Claude Hollerich. Papież Franciszek wezwał też wcześniej wszystkie kraje UE do znalezienia wspólnego rozwiązania dla uchodźców. Stolica Apostolska oczekuje, że sprawą tą zajmie się cała Europa powiedział sekretarz Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami abp Paul Gallagher, który spotkał się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem 9 listopada w Moskwie.

The post Białoruscy zwierzchnicy Kościołów apelują do Unii Europejskiej ws. uchodźców first appeared on eKAI.