Miniaturowe i ascetyczne, pełne uroku drzeworyty Michała Klisia znalazły się m.in. na wystawie „Cicha noc…”, którą oglądać można w Galerii Środowisk Twórczych BCK w Bielsku-Białej. Ekspozycja pod patronatem Duszpasterstwa Środowisk Twórczych przybliża tematykę Bożego Narodzenia w ujęciu współczesnych artystów, którzy, aby opowiedzieć o świętowaniu, radości, a także tajemnicy Wcielenia, sięgają do różnych środków wyrazu plastycznego.

Jak wyjaśnia kierujący bielską Galerią Środowisk Twórczych Piotr Czadankiewicz, Boże Narodzenie jest czasem rozświetlonych domów i ulic, gwaru i zabawy, spotkań z najbliższymi, ale istotą są chwile zatrzymania i głębszej refleksji. „W tym świętowaniu spotykają się dwie rzeczywistości: ciepło rodzinnych spotkań, zacieśnianie wzajemnych więzi, obdarowywanie się prezentami oraz druga – tajemnica i niepojętość kontaktu człowieka z Transcendencją” – zauważa. Tłumaczy, że wystawa „Cicha noc…” w Galerii Środowisk Twórczych BCK „to rzadka okazja oglądania tak obszernego zestawu prac dotyczących tematyki Bożego Narodzenia autorstwa współczesnych artystów”.

„Widzimy tu motyw stajenki i Dzieciątka w żłóbku, aniołów, kolędników oraz ludowe świąteczne zwyczaje zobrazowane w pracach znanych bielskich artystów. Całość uzupełnia kilka refleksyjnych, zimowych pejzaży” – wskazuje, zachęcając do zwrócenia uwagi na perfekcyjny warsztat oraz wielość technik i konwencji plastycznych, takich jak: malarstwo, rysunek, grafika, projektowanie graficzne i fotografia.

Na wystawie zobaczyć można prace: Michała Klisia, Józefa i Wiesława Łysakowskich, Aleksandry i Aleksandra Oczko, Jadwigi Smykowskiej, Piotra Targosza, Agaty Tomiczek-Wołonciej oraz Barbary M. Żak.

Pełne ascetyzmu niewielkie drzeworyty Michała Klisia sąsiadują z malarskimi ujęciami autorstwa Wiesława Łysakowskiego oraz urokliwymi pocztówki Aleksandry i Aleksandra Oczko. „Te prace są w różnych klimatach i różnych stylach: od dziecinnej zabawy po głębszą refleksję Agaty Tomiczek, czy kolekcję drzeworytów sztorcowych Jadwigi Smykowskiej – czerpiące z folkloru, ale jednocześnie przefiltrowane przez osobiste doświadczenie artystki” – dodaje Czadankiewicz, pomysłodawca całego przedsięwzięcia.

Do wystawy dołączone są zimowe pejzaże oraz kilka plakatów o tematyce chrześcijańskiej.

Ekspozycję można oglądać do końca grudnia br. i przez cały styczeń przyszłego roku. Galeria Środowisk Twórczych funkcjonuje na piętrze Bielskiego Centrum Kultury przy ul. Słowackiego 27 w Bielsku-Białej.

The post Bielsko-Biała: „Cicha noc…” – współcześni artyści o Bożym Narodzeniu first appeared on eKAI.