Z tego miejsca lepiej widać wszystkie polskie sprawy – mówią biskupi przeżywający na Jasnej Górze doroczne rekolekcje. To dla nich też czas szczególnej modlitwy za Kościół w Polsce i całą naszą Ojczyznę. Pasterze podkreślają, że zwłaszcza teraz wobec wielkiego kryzysu na wschodniej granicy potrzeba zjednoczenia duchowego.

W ramach rekolekcji biskupi przeżywają dziś sakrament pokuty i pojednania. – Wszyscy jesteśmy słabi i grzeszni i potrzebujemy Bożego Miłosierdzia – podkreśla bp Wiesław Szlachetka z Gdańska. Zauważa, że rekolekcje to czas refleksji i pokuty, by „zanurzyć się w Boże Miłosierdzie, by doświadczyć Bożego Miłosierdzia, którego Bóg hojnie udziela, a które oczyszcza i umacnia, buduje i przygotowuje do ostatecznego spotkania z Jezusem”.

– Rekolekcje są niezwykle potrzebne do duchowego rozwoju i wzrostu, by wsłuchać się w Boże Słowo, ono zawsze umacnia, a tego umocnienia bardzo nam potrzeba – powiedział bp Piotr Libera. Jak zauważył „z Jasnej Góry lepiej widać wszystkie polskie sprawy”. – Także te trudne, bolesne, myślę o sytuacji na granicy, bardzo niepokojącej. To czas wielkiej próby i odpowiedzią z naszej strony musi być wielka modlitwa – podkreślił ordynariusz płocki.

Abp Wacław Depo podkreśla z kolei, że „w naszym sercu musi się wzbudzić bezwzględne zaufanie Bogu i Maryi. – Przeżywamy wewnętrzne zagrożenia, kłótnie o Boże przykazania, o prawo do życia, doświadczamy zewnętrznych zagrożeń, bez wzajemnej modlitwy nie można zdobywać nowej siły – dodaje metropolita częstochowski. Zapewnia: „omadlamy wszystko co Polskę stanowi tak, jak wynika to z aktów zawierzenia, wszystkich Polaków w kraju i na obczyźnie, i o modlitwę prosimy”.

Ze względu na pogrzeb paulina o. Jerzego Tomzińskiego, który współpracował z Konferencją Episkopatu Polski, biskupi zmienili program dzisiejszego dnia rekolekcji. O godz. 11.00 wzięli udział we Mszy św. w Bazylice. Zmarły Paulin wspólnie z biskupami, a zwłaszcza z Prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim, podejmował wiele inicjatyw i programów, ale był także m.in. korespondentem Biura Prasowego Sekretariatu Episkopatu Polski i członkiem Komisji Maryjnej Episkopatu Polski.

W konferencjach głoszonych przez o. prof. Zdzisława Kijasa biskupi usłyszą dziś m.in. o bł. Hannie Chrzanowskiej, Rozalii Celak i bł. Michale Tomaszku i Zbigniewie Strzałkowskim.

The post Biskupi na Jasnej Górze: Z tego miejsca lepiej widać wszystkie polskie sprawy first appeared on eKAI.