– Katolicy nie mogą się wycofywać, zostać na uboczu. Przychodzi czas naszego zaangażowania, ponieważ świat jest w stanie drżenia, olbrzymich zmian, których skutków jeszcze nie dostrzegamy, ale konflikty i zagrożenia będą narastać – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż. W katedrze została odprawiona Msza św. z udziałem członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z okazji święta patronalnego, przypadającego w Uroczystość Chrystusa Króla. Biskup apelował także o modlitwę o pokój i za naszą Ojczyznę.

– Z niepokojem przyjmujemy wszelkie doniesienia ze świata o konfliktach zbrojnych albo rebeliach czy wojnach. W ostatnim czasie z wielkim przejęciem patrzymy na sytuację na wschodniej granicy Polski. Z jednej strony obawy o bezpieczeństwo naszego kraju, a z drugiej niedola tysięcy ludzi wykorzystywanych do celów politycznych. Ta sytuacja musi nas mobilizować do niesienia pomocy a zwłaszcza do wzmożonej modlitwy indywidualnej i wspólnotowej – prosił biskup.

Bp Jeż podkreślił, że konieczna jest modlitwa w intencji pokoju, ładu społecznego w naszej Ojczyźnie oraz w intencji zaradzenia powstałemu kryzysowi. – Żaden naród i żadna grupa społeczna nie jest w stanie jedynie o własnych siłach osiągnąć pokoju, wspólnego dobra i bezpieczeństwa – dodał.

Dziś rozpoczyna się inicjatywa Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej pod hasłem „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja!” To sztafeta modlitwy w intencji naszej Ojczyzny, pokojowego rozwiązania zaistniałego kryzysu, a także w intencji ładu społecznego i ustania pandemii. -Sztafeta modlitwy obejmie 200 parafii, w których działają Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej, ale do włączenia się w tę modlitwę zapraszam wszystkich diecezjan i wszystkie wspólnoty parafialne – powiedział biskup.

Pasterz Kościoła tarnowskiego przypomniał także słowa beatyfikowanego w tym roku Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że „nienawiścią nie obronimy naszej Ojczyzny. Brońmy jej więc miłością”.

– Mówiąc o szacunku Prymas stwierdził: „Dzisiaj często spotykamy się ze zjawiskiem opluwania własnego gniazda… Wszystko wskazuje na wielką potrzebę wołania o szacunek dla dziejów narodowych, dla trudów pokoleń, które minęły, dla ich ofiarnej krwi wylanej w powstaniach, w walce o wolność Ojczyzny, na wszystkich kontynentach…. Ich praca, trud i ofiarne poświęcenie dało taki rezultat, że obecnie jesteśmy” – te słowa kardynała Wyszyńskiego przypomniał biskup w homilii.

Kaznodzieja podkreślił także, że kard. Wyszyński budował w narodzie odpowiedzialność, poruszając sumieniami obywateli, dodawał odwagi w podejmowaniu właściwych decyzji. Jak stwierdził, Polska to był dla niego kraj mocny duchem, oparty na fundamencie wiary, którego siłą jest Chrystus.

Po Mszy św. biskup wręczył świeckim zaangażowanym w życie Kościoła tarnowskiego 34 medale Dei Regno Servire. „Pragnę serdecznie Wam podziękować za zaangażowanie, oddanie się sprawie uobecniania Królestwa Bożego najpierw w sobie samych, potem w rodzinach, wspólnotach parafialnych i świeckich przestrzeniach życia” – powiedział biskup.

Ponadto pośmiertnie został odznaczony śp. bp Karol Pękala za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski odebrała przedstawicielka rodziny biskupa.

Podczas Mszy św. przyrzeczenia złożyło 41 nowych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zostali oni przyjęci w szeregi organizacji.

The post Bp Jeż: Katolicy nie mogą stać na uboczu, przychodzi czas naszego zaangażowania first appeared on eKAI.