Posługa organisty nie ogranicza się jedynie do śpiewu i muzyki sakralnej, ale ma również budować wspólnotę Kościoła – wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz podczas diecezjalnego spotkania organistów, które odbyło się 20 listopada w Tarnobrzegu.

Spotkanie organistów odbyło się w parafii pw. św. Barbary w liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyków oraz śpiewaków kościelnych. Bp Krzysztof Nitkiewicz dziękując im za pełnioną posługę podkreślił, że to wspólne zadanie wymaga najpierw harmonii wewnętrznej z pozostałymi członkami wspólnoty.

– Taka harmonia – choć czasami mogą zabrzmieć fałszywe tony – będzie możliwa, jeśli pozostaniemy zapatrzeni w Pana Boga. Musimy mieć świadomość, że to właśnie Jemu służymy w pierwszej kolejności. Tego życzę sobie i każdemu z was – mówił ordynariusz.

Spotkanie rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

Zebrani wysłuchali także koncertu organowego Pawła Opali, absolwenta Akademii Muzycznej w Warszawie, laureata Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J. P. Sweelincka.

Spotkanie zwieńczyły – konferencja i warsztaty muzyczno-wokalne. O Eucharystii mówił ks. dr Łukasz Celiński, wykładowca liturgiki w siedleckim seminarium.

Warsztaty z improwizacji organowej prowadzone były przez Pawła Opalę. Natomiast zajęcia z emisji głosu przeprowadziła Małgorzata Kustosik, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, która współpracowała z wieloma wybitnymi śpiewakami operowymi.

The post Bp Nitkiewicz: posługa organisty ma również budować wspólnotę Kościoła first appeared on eKAI.