„Trzeba się ruszyć i podjąć to, co Jezus przygotował, co już czeka” – zwrócił się do młodych bp Roman Pindel podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży w Bielsku-Białej. Młodzież bielsko-żywiecka przeżywała to wydarzenie 21 listopada w bielskiej świątyni św. Maksymiliana Kolbego. W popołudniowym spotkaniu zakończonym Eucharystią był czas na koncert ewangelizacyjny, adorację i sakrament pokuty i pojednania.

Biskup w swej homilii nawiązał do słów przewodnich z orędzia papieża Franciszka na 36. Światowy Dzień Młodzieży: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16). Duchowny zwrócił uwagę, że słowa te zapamiętał św. Paweł ze spotkania z Jezusem na drodze do Damaszku.

„Myślę, że to świetne hasło dla nas, zwłaszcza żyjących w Polsce, w czasie, gdy dużo się wykrzykuje, i to w sposób wojowniczy i nienawistny. Gdy zdaje się, że nikt nie słucha drugiego, a zamiast rozmowy, aby zrozumieć argumenty drugiego, nieraz z obu stron wykrzykuje się wyzwiska i przekleństwa” – zauważył i zachęcił do namysłu nad losami Szawła, który pewnego dnia przed bramami Damaszku ujrzał ogarniające go światło z nieba i usłyszał słowa: „Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz”.

Jak dowodził kaznodzieja, moment spotkania pod Damaszkiem każe nam zastanowić się nad naszym zapytaniem: „Kim jesteś Panie, o którym uczę się już 8, 10, 12 lat na religii?”. „Kim jesteś dla mnie? Kim jesteś wobec mojego życia? Kim jesteś, bym był pewny, że bez Ciebie nie mogę się zbawić? Kim jesteś, bym mógł uwierzyć jak Szaweł pod Damaszkiem?” – rozwinął.

„Potrzeba także w naszym życiu pójścia dalej, codziennie słuchając Pana, rozmawiając z Nim, poznając coraz bardziej Jego zamiary i styl życia, zapisany na kartach ewangelii. Potrzeba nam wytrwałości, gdy już wstaniemy i będziemy świadkami tego poznania Jezusa na niepowtarzalnej drodze życia, naszego życia wiary” – sprecyzował.

W aleksandrowickiej świątyni zgromadziło się kilkaset młodych ludzi z diecezji bielsko-żywieckiej, wraz z duszpasterzami. W ten sposób przeżywali radość spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem.

Wydarzenie w Bielsku-Białej rozpoczęło odśpiewanie przez Diakonię Muzyczną Ruchu Światło-Życie hymnu ŚDM w Lizbonie, a następnie modlitwę do Ducha Świętego zainicjował bielsko-żywiecki duszpasterz młodzieży ks. Kamil Kuchejda. Młodzi ludzie uczestniczyli w koncercie ewangelizacyjnym zespołu Anti Babylon System. Wprowadzeniem do Eucharystii była adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z sakramentem pokuty.

Obchody Światowych Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym, obchodzone po raz pierwszy w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, są częścią duchowego przygotowań do kolejnego międzynarodowego spotkania podczas Światowych Dni Młodzieży; najbliższe odbędą się w sierpniu 2023 r. w Lizbonie.

O czekającym wydarzeniu opowiedział młodym diecezjalny koordynator przygotowań do tego przedsięwzięcia ks. Andrzej Wołpiuk, który właśnie wrócił z Portugalii i poinformował o najnowszych ustaleniach. Jak zaznaczył, Polaków będzie gościło siedem diecezji z portugalskiej metropolii Braga. „Portugalia na was czeka. Modliłem się za was w Fatimie!” – zapewnił kapłan, zachęcając do włączenia się w przygotowania. Przedstawiciele grupy młodych z diecezji, którzy podjęli przygotowania do ŚDM Lizbona 2023 przekazali biskupowi znaczek z logo tego wydarzania i specjalny różaniec z Fatimy.

The post Bp Pindel do młodych: Bóg was powołuje, by wstać i stać się świadkiem first appeared on eKAI.