Większości Europejczyków Azerbejdżan kojarzy się ze znaczną odległością, ze złożami ropy naftowej i gazu oraz z wojną z Armenią – powiedział 21 listopada w kieleckiej bazylice bp Vladimír Fekete, słowacki salezjanin, prefekt apostolski Azerbejdżanu. Jest on gościem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, z którym koncelebrował Mszę św. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Na prośbę bp. Piotrowskiego przedstawił zgromadzonym sytuację religijną w tym zakaukaskim kraju.

„My, salezjanie ze Słowacji, od 20 lat prowadzimy tam działalność misyjną” – oznajmił gość z Baku. Zaznaczył, że „co prawda Azerbejdżan jest państwem, w którym przeważają muzułmanie, ale jest to społeczność otwarta i zsekularyzowana”. Zwrócił uwagę, że w ciągu 20 lat posługi „ochrzciliśmy około 400 osób, to może niewiele, ale gdybyśmy to czynili np. w Iraku, pewnie zostalibyśmy zabici”.

„Jest to wielki znak nadziei, że możemy odnawiać tam Kościół, a właściwie rozpoczynać go od zera, dzięki Bogu i Maryi” – mówił dalej prefekt apostolski, apelując o modlitwę w intencji działalności misyjnej. Przypomniał, że misje są sprawą powszechną.

Vladimír Fekete urodził się 11 sierpnia 1955 r. w Bratysławie. W 1979 ukończył studia z matematyki i geologii na stołecznym Uniwersytecie im. Komeńskiego. 15 lutego 1975 złożył potajemnie śluby zakonne i w 1981 śluby wieczyste w Towarzystwie Salezjańskim (wszystkie zakony były w komunistycznej Czechosłowacji zakazane). Święcenia kapłańskie przyjął 30 stycznia 1983 w Berlinie. Potem aż do upadku reżymu komunistycznego w swym kraju w 1990 pracował jako geolog.

Gdy w nowej rzeczywistości mógł otwarcie podjąć działalność kapłańską i zakonną, uzupełnił studia teologiczne z teologii najpierw w Wiedniu (1995), a następnie na KUL-u, na którym w 1999 uzyskał licencjat. Do 2009 pełnił różne funkcje w swym zgromadzeniu zakonnym, był m.in. inspektorem (prowincjałem) prowincji słowackiej (1999-2005) i mistrzem nowicjatu (2006-09).

5 listopada 2009 Benedykt XVI mianował go przełożonym misji „sui iuris” Baku (utworzonej 11 października 2000), a 4 sierpnia 2011, w związku z podniesieniem jej do rangi prefektury apostolskiej Azerbejdżanu, powołał go na głowę nowej jednostki kościelnej. 8 grudnia 2017 Franciszek mianował go biskupem; sakrę nominat przyjął 11 lutego 2018 r.

The post Bp V. Fekete opowiedział w Kielcach o posłudze misyjnej w Azerbejdżanie first appeared on eKAI.