Bydgoski Dom Jubileuszowy św. Jana Pawła II, którego gospodarzem jest Fundacja „Wiatrak”, był miejscem pokazów specjalnych filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Widzowie mogli zobaczyć wojenne losy młodego ks. por. Stefana Wyszyńskiego, działającego pod ps. „Radwan III” jako kapelan tajnego szpitala Armii Krajowej u boku Matki Róży Czackiej.

Seanse odbyły się z udziałem reżysera Tadeusza Syki. – Jestem przekonany, że nie jest to tylko film, ale pewien proces kulturotwórczy. Zależy nam bardzo, by przed młodym pokoleniem, które nie znało kardynała, odsłaniać wciąż żywego bohatera. Człowieka, który jest dla mnie niedoścignionym autorytetem – powiedział Tadeusz Syka.

Akcja rozgrywa się w 1944 roku, w czasie Powstania Warszawskiego w Laskach pod Warszawą i na terenie Puszczy Kampinoskiej. Młody porucznik Wyszyński zostaje ukazany m.in. w scenach wybuchu powstania, przemytu broni, konfrontacji z oddziałami SS oraz w codziennym życiu szpitala i oddziału. – Kiedy czyta się jego powstańcze zapiski, ogląda wydarzenia, w których brały setki tysięcy wiernych, na pierwszy plan wybija się słowo: obecność. On bez reszty ofiarowywał swój czas ludziom. Myślę, że to istotne przesłanie dla wszystkich kapłanów i biskupów bez wyjątku, by mieć właśnie czas dla wiernych. Należy zapomnieć o stwierdzeniu: nie mam czasu – dodał reżyser.

Głównym producentem filmu są bracia Tadeusz i Maciej Sykowie oraz ich studio High Hope Films, zaś koproducentem biuro programu „Niepodległa”. W rolę porucznika Stefana Wyszyńskiego wcielił się Ksawery Szlenkier, w Matkę Różę Czacką Małgorzata Kożuchowska. Widzowie zobaczyć mogą również m.in.: Idę Nowakowską w roli siostry Serafiny, Marcina Kwaśnego w roli por. Zygmunta Sokołowskiego ps. „Zetes”, Adama Fidusiewicza w roli podch. Brzozy, ks. Dominka Chmielewskiego SDB w roli ks. Jerzego Baszkiewicza ps. „Radwan II”. – To film, który nie boi się mówić o Bogu, dobru, poświęceniu – zauważył Ksawery Szlenkier, z którym połączono się po jednym z pokazów. – Moje przygotowania nie polegały na czytaniu, zgłębianiu historii, ale przyglądaniu się Wyszyńskiemu, jego gestykulacji, sposobowi bycia. Nie myślałem o tym, że będzie to przyszły prymas, czy błogosławiony. Mimo swojej wielkości był to bardzo skromny człowiek. I takiego go chciałem zagrać – dodał aktor.

Autorem zdjęć jest Krzysztof Mieszkowski. Za ścieżkę dźwiękową, którą nagrała Orkiestra Wojskowa wraz z muzykami Opery Nova w Bydgoszczy, odpowiada Atanas Valkov. Warto dodać, że to pod przewodnictwem Tadeusza i Macieja Syków, 3 sierpnia 2020 roku w Łazienkach Królewskich w Warszawie w czasie konferencji prasowej, środowisko twórców filmu skutecznie zawnioskowało o ogłoszenie roku 2021 oficjalnym rokiem Stefana kard. Wyszyńskiego. – Film porusza i wywołuje ogromne wzruszenie. Losy niepodległej Ojczyzny przebiegają na granicy dwóch skrajnych postaw: przebaczenia i zemsty. A ta walka dobra ze złem przebiega przez losy młodego kapłana – Stefana Wyszyńskiego, który całym sercem zaangażował się w wolnościowe powstanie. Podjął się służby na rzecz Boga, człowieka i swojego umiłowanego narodu. Ta postawa, zaprezentowana w filmie Tadeusza Syki, staje się podstawą wielkiego heroizmu, który ostatecznie po wielu latach prowadzi do ogłoszenia bohatera filmu błogosławionym – powiedział dyrektor Fundacji i Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” w Bydgoszczy ks. Tomasz Klafetka. – Dziękuję za ten film, który w moim odczuciu jest bardzo przejmujący – dodał bp Krzysztof Włodarczyk. – Cieszę się, że pokazy specjalne mogły odbyć się w moim rodzinnym mieście – Bydgoszczy. W regionie kujawsko-pomorskim, z którym nasz błogosławiony tak bardzo był związany – podsumował Tadeusz Syka.

The post Bydgoszcz: pokazy specjalne filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” first appeared on eKAI.