Do 11 000 osób potrzebujących trafiło 465 307 kg produktów, wydano osobom potrzebującym 43 801 paczek żywnościowych, w wszystko to w ramach Podprogramu 2020 (Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020, był realizowany od grudnia 2020 do października 2021 roku).

O kwalifikowalności do programu decydowało kryterium dochodowe. Beneficjenci otrzymali m.in. cukier, mleko, olej, buraczki wiórki, mus jabłkowy, kaszę jęczmienną, filety z makreli w oleju, fasolkę po bretońsku, ser, ryż biały, makarony, olej rzepakowy, powidła śliwkowe, koncentraty pomidorowe, pasztety i szynki drobiowe, groszek z marchewką, kawę zbożową, płatki owsiane oraz herbatniki.

Pomoc można było uzyskać w 25 punktach wydawania żywności prowadzonych przez organizacje partnerskie lokalne na terenie diecezji kieleckiej. Były to parafie, placówki terenowe Caritas, stowarzyszenia oraz ośrodki pomocy społecznej.

Caritas wspiera w ten sposób osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, tzn. nie mające możliwości zaspokojenia potrzeb żywieniowych. Szczególną pomocą żywnościową podczas realizacji Podprogramu 2020 objęte były rodziny wielodzietne i dysfunkcyjne, które oczekiwały zwiększonej ilości produktów żywnościowych. Dostęp do programu zapewniony był bez jakiejkolwiek dyskryminacji i z poszanowaniem godności osób uprawnionych do otrzymania tej pomocy.

Ponadto, w ramach środków na działania towarzyszące Caritas Diecezji Kieleckiej przeprowadziła 69 warsztatów dla 1449 uczestników. Zajęcia miały na celu nabycie przez uczestników samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.

Obecnie Caritas Diecezji Kieleckiej przystępuje do kolejnego etapu realizacji Programu Żywnościowego – Podprogramu 2021, który będzie obejmował dystrybucję artykułów spożywczych oraz działań towarzyszących.

Program ruszy już przed świętami i potrwa od grudnia 2021 r. do czerwca 2022 r. Dystrybucja produktów żywnościowych z magazynów Caritas Diecezji Kieleckiej rozpocznie się od stycznia 2022 r. Pomoc żywnościowa będzie przekazywana osobom najbardziej potrzebującym za pośrednictwem Organizacji Partnerskich Lokalnych w formie paczek żywnościowych lub posiłków.

Warunkiem otrzymania wsparcia jest spełnienie kryteriów dochodowych potwierdzonych odpowiednim zakwalifikowaniem przez właściwy ośrodek pomocy społecznej.

The post Diecezja kielecka: tysiące osób otrzymały wsparcie żywnościowe od Caritas kieleckiej first appeared on eKAI.