„Duszpasterstwo akademickie ma m.in. pomóc młodym znaleźć swoje miejsce, by żyli aktywnie w Kościele i wprowadzali swoje pomysły. Tu mają odnaleźć relację z Bogiem i drugim człowiekiem” – podkreśla ks. Paweł Stawarczyk, który jest nowym duszpasterzem akademickim w Bielsku-Białej. Jego zdaniem, nie liczby są najważniejsze i nie chodzi o to, jak dużo ludzi jest w duszpasterstwie, lecz kluczowa jest formacja i zaangażowanie w Kościół. Ks. Paweł przyjął święcenia kapłańskie w tym roku, ale ma za sobą pokaźne doświadczenie akademickie.

Ks. Stawarczyk przypomina w rozmowie, że duszpasterstwo akademickie, które działa przy katedrze, to miejsce, w którym mogą się poczuć dobrze wszyscy studenci z Bielska-Białej: zarówno ci studiujący w Akademii Techniczno-Humanistycznej oraz z bielskich uczelni prywatnych, jak i ci, którzy uczą się w Katowicach lub Krakowie. Zwraca uwagę, że środowisko to, podobnie jak inne wspólnoty w Kościele, mocno ograniczyło swą działalność w czasie pandemii. „Teraz przychodzi kilkanaście osób. Zaczynamy budować wspólnotę niemal od zera” – przyznaje.

„Wszyscy mają się tu czuć dobrze z samym sobą i Panem Bogiem” – podkreśla. „Jeżeli oni wyjdą stąd uśmiechnięci, szczęśliwi, przemienieni przez Pana Boga, będą dawali świadectwo w swoim środowisku i przyciągną innych” – zaznacza ks. Stawarczyk i zachęca do rozwijania w duszpasterstwie własnych pasji, dzielenia się własnymi zainteresowaniami.

Wskazuje, jak ważne jest poszukiwanie nowych form przeżywania wiary, przemawiających szczególnie mocno do młodych. „To jest wyzwanie w dzisiejszych czasach. Temu także służyć będą nasze cykliczne spotkania w duszpasterstwie” – zapowiada.

Kapłan nie ukrywa, że modelem, jaki chce naśladować w pracy duszpasterskiej, jest „Wspólnota 120” z kościoła św. Anny w Krakowie, prowadzona przez ks. Wojciecha Węgrzyniaka. Sam był przez jakiś czas uczestnikiem krakowskiego przedsięwzięcia formacyjnego.

Cotygodniowe spotkania dla studentów odbywają się w każdy wtorek w salce za katedrą. Rozpoczyna je zawsze Msza św. W pierwszy wtorek miesiąca organizowana jest konferencja połączona z dyskusją. Punktem wyjścia do rozmowy są zagadnienia z Katechizmu Kościoła Katolickiego. Drugie wtorki miesiąca, po Mszy św., poświęcone są rozważaniu kolejnych fragmentów Ewangelii wg św. Marka. Trzecie wtorki miesiąca to czas na wspólną adorację Najświętszego Sakramentu, a czwarty wtorek sprowadza się do spotkań integracyjnych. Ich formę proponują sami uczestnicy.

Osobnym tematem spotkań są prace synodalne. Ks. Paweł Stawarczyk, który jest koordynatorem synodalnym środowiska studenckiego, zaprosił młodych do uczestnictwa w dyskusjach na temat głównych zagadnień synodalnych.

The post Duszpasterz akademicki w Bielsku-Białej: pomóc młodym znaleźć miejsce w Kościele first appeared on eKAI.