Za 30-lat działalności Polskiej Federacji Pueri Cantores na Jasnej Górze dziękowali przedstawiciele Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”, który od lat jest członkiem Federacji. Co miesiąc w innym miejscu w kraju taka modlitwa jest zanoszona. Trwa nowenna przed głównymi uroczystościami jubileuszowymi. Federacja powstała w 1992r. i należy do Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores.

– Dla nas obecność na Jasnej Górze jest codziennością, ale dziś szczególnie jako członkowie polskiej federacji włączamy się w tę wielką nowennę. Chcemy podziękować za dar istnienia stowarzyszenia, ale również modlimy się za wszystkich członków chórów związanych z Pueri Cantores – powiedziała s. Maria Bujalska, dyrygent jasnogórskiego chóru.

Podkreśliła, że tradycją działalności Polskiej Federacji Pueri Cantores jest organizowanie, co dwa lata, krajowych i międzynarodowych kongresów: „te chóralne zgromadzenia są czasem jedności i umacniania naszej wspólnoty muzycznej”. – Kongresy stwarzają okazję do spotkania młodych chórzystów z różnych stron świata, nawiązania współpracy pomiędzy chórami. Podczas zjazdów wymieniamy się wiadomościami i doświadczeniami. Czujemy się jedną wielką rodziną. Po prostu wspieramy się w naszej posłudze – powiedziała s. Dyrygent.

Jak zauważyła jasnogórski chór przez ostatnie lata uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych zjazdach federacji. Był np. dwukrotnie w Rzymie, Paryżu, czy Rio de Janeiro. – Członkostwo w federacji daje nam duże możliwości rozwoju. Mamy wsparcie wśród innych chórów, czerpiemy też inspirację do tworzenia tekstów czy poznawania nowych technik śpiewu – dodała s. Maria.

Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores zrzesza chóry dziecięce i młodzieżowe z całego świata. Jednym z zasadniczych celów stowarzyszenia jest wychowanie dzieci i młodzieży, głównie poprzez propagowanie śpiewu chóralnego.

Polska Federacja Pueri Cantores powstała w 1992r. Przygotowania do obchodów 30. rocznicy rozpoczęły się już w październiku ubiegłego roku. Należące do stowarzyszenia chóry trwają w modlitewnej łączności, by dziękować za istnienie Polskiej Federacji i prosić o błogosławieństwo na dalsze lata. W każdym miesiącu w innej części Polski. Nowenna modlitwy potrwa do czerwca.

Działający przy Jasnej Górze Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”, powstał w 2003r. z inicjatywy o. Nikodema Kilnara. Od 19 lat wpisuje się w muzyczne tradycje Sanktuarium. Zapraszani są do niego chłopcy i mężczyźni, których pasją jest śpiewanie. Jego dyrygentem jest s. Maria, Uczennica Boskiego Mistrza, absolwentka Muzykologii KUL i nauczyciel w Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia w Częstochowie, która na co dzień przygotowuje chórzystów.

Po przesłuchaniach wstępnych oceniających słuch muzyczny kandydatów są oni kwalifikowani dalej. Poprzez regularne ćwiczenia chórzyści pracują nad swoim głosem, wszystko po to, by godnie i pięknie zaśpiewać podczas jasnogórskich uroczystości i liturgii. – Każde zajęcia są inne, zaczynamy nasze spotkanie rozruchem fizycznym, później „rozśpiewka” i nauka utworu, żeby ładnie zaśpiewać podczas uroczystości na Jasnej Górze – opowiadają chórzyści.

Chór bierze czynny udział w życiu liturgicznym sanktuarium. Do najważniejszych wydarzeń z życia zespołu można zaliczyć przewodniczenie śpiewom podczas nabożeństwa i uroczystej Eucharystii sprawowanych na Błoniach Jasnogórskich z udziałem Papieża Benedykta XVI (26.05.2006) oraz Ojca Świętego Franciszka z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski (28.07.2016). Chór prowadzi także działalność koncertową. Zespół współpracował z takimi kompozytorami jak Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Paweł Mykietyn czy Stanisław Czarnecki. Pueri Claromontani koncertowali również w Pałacu Prezydenckim w ramach spotkania ekumenicznego Prezydenta RP Andrzeja Dudy z przedstawicielami religii obecnymi w Polsce.

Obok licznych koncertów, chór przygotowuje oprawę muzyczną w czasie niedzielnych Mszy św. w Bazylice jasnogórskiej o godz. 13.00.
Obok śpiewu podczas jasnogórskich celebracji liturgicznych, udziału w wielu prestiżowych koncertach, Jasnogórski Chór Chłopięco – Męski “Pueri Claromontani” został także zaproszony do pracy przy realizacji muzyki i zdjęć do filmu o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Wcześniej chórzyści wystąpili w filmie i serialu telewizyjnym o Eugeniuszu Bodo i polsko-amerykańskim serialu sensacyjnym „1983”.

Trwa nowenna modlitwy dziękczynnej za 30 lat Polskiej Federacji Pueri Cantores. To stowarzyszenie kościelnych chórów chłopięcych, dziewczęcych, dziecięcych i młodzieżowych. Dziś stacją jest #JasnaGóra, gdzie działa należący do Federacji Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. pic.twitter.com/cYVZLC2P9W

— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) January 9, 2022

The post Dziękczynienie za Polską Federację Pueri Cantores na Jasnej Górze first appeared on eKAI.