Rozliczanie się z urzędem skarbowym jeszcze do niedawna było tożsame ze staniem w długich kolejkach oraz korzystaniem z pomocy księgowej. Obecnie jednak można skorzystać z możliwości złożenia deklaracji podatkowej przez internet, która z każdym rokiem zyskuje na popularności. Trudno się temu dziwić – PIT online to szybsza i mniej skomplikowana alternatywa dla jego papierowej wersji.

Zalety e-deklaracji

PIT-y online nie bez powodu zyskują kolejnych zwolenników. Składanie zeznań podatkowych przez internet wiąże się z szeregiem korzyści, wśród których możemy wymienić m.in. szybki zwrot nadpłaconych środków. Urząd skarbowy w przypadku deklaracji papierowych ma aż 3 miesiące na przelanie należnych nam pieniędzy. Jeśli jednak zdecydujemy się na PIT online, oczekiwanie skraca się maksymalnie do 45 dni.

Kolejną ogromną zaletą składania e-deklaracji jest wygoda i oszczędność czasu. Wysłanie PIT-u przez internet nie wymaga bowiem osobistej wizyty w urzędzie skarbowym, a co za tym idzie, nie musimy tracić czasu na stanie w kolejkach czy zwalniać się z pracy przed jego zamknięciem. Wielu podatników zwraca również uwagę na fakt, że rozliczenie przez internet nie wymaga wychodzenia z domu, a PIT można wysłać nawet w weekend.

Nie bez znaczenia pozostaje także to, że do prawidłowego wypełnienia PIT-u nie trzeba szukać pomocy u księgowego, ani też wykazywać się znajomością prawa podatkowego. Bezpłatne programy do PIT krok po kroku przeprowadzają nas przez całą procedurę, która nie zajmie wiele czasu. Warto jednak pamiętać, że wybór konkretnego programu nie można pozostawić przypadkowi. Powinien być on potwierdzony certyfikatem SSL, który gwarantuje bezpieczeństwo naszych danych, a także zapewniać urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO) jeśli e-deklaracje online zostaną pomyślnie przekazane do systemu elektronicznego fiskusa.

Bezpłatne programy do PIT i usługa Twój e-PIT

Korzystanie z darmowego programu do rozliczania podatku dochodowego, to duże ułatwienie – w szczególności osób, które nie posiadają podpisu elektronicznego. Weryfikacja danych jest możliwa poprzez podanie danych autoryzacyjnych takich jak:

imię i nazwisko,
PESEL/NIP,
data urodzenia,
kwota przychodu za poprzedni rok.

Nieco inna procedura ma zastosowanie w przypadku usługi Twój e-PIT przygotowanej przez resort finansów. Autoryzacja danych może odbywać się z pomocą jednego z niżej wymienionych narzędzi:

e-dowód osobisty,
bankowość elektroniczna,
profil zaufany,
aplikacja mObywatel,
dane autoryzacyjne.

Według obowiązujących przepisów nie jesteśmy zobowiązani do złożenia PIT-u – jeśli tego nie zrobimy, rozliczy nas fiskus. Warto jednak poświęcić kilkanaście minut na zweryfikowanie danych znajdujących się w systemie – choćby po to, aby uniknąć konieczności składania korekty.

Rozliczanie #PIT przez internet jest nie tylko szybsze i wygodniejsze od papierowej formy.
To także dbanie o środowisko. #DzieńZiemi 🌍

Tylko w 2019 r. dzięki temu, że tak chętnie rozliczaliście się online, do US trafiło 5 mln #PIT-ów papierowych mniej niż w 2018 r. #TwójePIT pic.twitter.com/5k4FlZmsyS

— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 22, 2020

The post E-deklaracje – o czym mowa w praktyce? first appeared on eKAI.