Przewodniczący Komisji ds. Migracji Konferencji Episkopatu Niemiec i specjalny przedstawiciel ds. uchodźców, arcybiskup Hamburga Stefan Heße zaapelował do rządu niemieckiego i partnerów europejskich o działania na rzecz humanitarnego rozwiązania sytuacji kryzysowej na pograniczu polsko-białoruskim. W opublikowanym dzisiaj oświadczeniu pt. „Stając w obronie godności ludzkiej” niemiecki hierarcha z uznaniem wyraził się o zaangażowaniu Kościoła w Polsce na rzecz uchodźców w strefie przygranicznej.

Komentując sytuację polityczną, abp Heße powiedział: „Nie da się ukryć, że pozbawiony skrupułów rząd Białorusi zdołał wmanewrować Unię Europejską, a zwłaszcza naszych polskich sąsiadów, w sytuację, która jest politycznie trudna do rozwiązania. Na sposób przemytników przywiózł on tysiące ludzi szukających schronienia, głównie z obszarów dotkniętych katastrofą na Bliskim Wschodzie, do regionu przygranicznego między Białorusią a Polską i tam ich pozostawił: późną jesienią bez dachu nad głową, bez jedzenia, bez opieki medycznej. Jest to niewiarygodne nadużycie cierpienia ludzi, którzy – po tym wszystkim, co już przeżyli – są degradowani do roli ofiar intrygi siłowo-politycznej” – powiedział abp Heße dodając: „Po raz kolejny reżim Łukaszenki pokazuje swoją nieludzką twarz”.

Jednocześnie arcybiskup Hamburga ostrzega europejskich polityków, by nie lekceważyli obaw osób poszukujących schronienia. „Jeśli druga strona depcze zasady człowieczeństwa, tym bardziej musimy bronić ochrony ludzkiej godności. W przeciwnym razie i my tracimy naszą moralną integralność” – powiedział. W tym kontekście skrytykował „wypychanie” uchodźców. „Ludzie szukający ochrony są wypychani siłą. Zmuszeni są do tułaczki w strefie przygranicznej, są pozostawieni na pastwę losu, zimna i nędzy. Każdy, kto wspiera lub przyzwala na taką trudną sytuację, lekceważy podstawowe wartości europejskie” – zaznaczył abp Heße i dodał: „Polska ma prawo do solidarności z innymi państwami członkowskimi UE – z jednej strony poprzez wspólne wysiłki na rzecz udaremnienia machinacji prezydenta Łukaszenki, a z drugiej poprzez szybkie działania na rzecz przezwyciężenia kryzysu humanitarnego. Dotyczy to również gotowości państw europejskich do przyjmowania osób potrzebujących opieki.”

Zdaniem abp Heße w perspektywie średnioterminowej należy zająć się fundamentalną reformą obecnie niewydolnego systemu azylowego UE. „Po raz kolejny staje się jasne, że potrzebujemy wspólnej europejskiej polityki azylowej, opartej na solidarności i sprawnym działaniu, która będzie odpowiadać zobowiązaniom wynikającym z prawa międzynarodowego, praw osób poszukujących ochrony oraz interesów państw członkowskich” – zaznaczył.

Abp Heße z uznaniem wyraził się o zaangażowaniu Kościoła w Polsce: „Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, oraz przewodniczący Rady ds. Migrantów, Turystyki i Pielgrzymek przy Konferencji Episkopatu Polski bp Krzysztof Zadarko, wielokrotnie podkreślali, że osoby szukające ochrony w strefie przygranicznej są ofiarami lekkomyślnej polityki, które potrzebują wsparcia humanitarnego. Obaj wzywają do humanitarnego rozwiązania, zgodnego z duchem Ewangelii. Także Kościół w Polsce sam podejmuje konkretne działania, aby ulżyć uchodźcom w strefie przygranicznej. Wspólnie z Caritas Polska, lokalnymi parafiami i innymi organizacjami dba o to, by uchodźcy otrzymali ciepłe koce, wodę, żywność i artykuły higieniczne. Jestem wdzięczny za ten akt dobroczynności” – powiedział arcybiskup Hamburga i dodał: „Wraz z nadejściem zimy ważne będzie zapewnienie schronienia odpowiedniego do warunków atmosferycznych, żywności i opieki medycznej. Za wszelką cenę należy zapobiec dalszym zgonom”.

Arcybiskup dr Heße zwrócił uwagę, że trzeba być realistą, jeśli chodzi o możliwości Kościoła. „Jako Kościół nie jesteśmy w stanie rozwiązać tej skomplikowanej mieszanki politycznej. Ale możemy i musimy pomagać tam, gdzie potrzeby są największe. Na ten cel dostępne są również kościelne środki pomocy z Niemiec, a zwłaszcza Caritas Internationalis” – powiedział przewodniczący Komisji ds. Migracji Konferencji Episkopatu Niemiec.

The post Episkopat Niemiec apeluje o pomoc w rozwiązaniu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej first appeared on eKAI.