W intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Ochrony Kolei (SOK), modlił się dziś w czasie Mszy św. w katedrze polowej ks. płk SG Zbigniew Kępa, kapelan SOK. W homilii dziękował funkcjonariuszom za służbę na rzecz bezpieczeństwa. Straż Ochrony Kolei obchodzi w tym roku 103. rocznicę powstania.

Z uwagi na epidemię koronawirusa we Mszy św. uczestniczyli tylko komendanci SOK z Komendantem Głównym gen. SOK Józefem Hałykiem.

Ks. płk SG Zbigniew Kępa podkreślał, że Straż Kolejowa (późniejsza SOK) należy do najstarszych instytucji powołanych wkrótce po odzyskaniu niepodległości, powiedział, że miała ona kluczowe znaczenie dla utrzymania niepodległości w okresie międzywojennym. – Koleją żołnierze wraz z bronią byli transportowani na fronty, kiedy walczono o granice w 1918–1919 roku. Kolej w dużej mierze przewoziła wojsko na pola bitwy, kiedy armia radziecka w 1920 r. kierowała się na Warszawę i wydawało się, że nic jej nie powstrzyma. Koleją transportowano żołnierzy września 1939 r. Funkcjonariusze i pracownicy Straży Kolejowej, Wojskowej Straży Kolejowej byli bardzo wtedy bardzo potrzebni, by zapewnić bezpieczeństwo i wspomagać żołnierzy – przypomniał ks. Kępa.

Zdaniem ks. Kępy także dziś „bezpieczeństwo pasażerów, przewożonych towarów, ochrona szlaków kolejowych – to podstawowe zadanie współczesnej Straży Ochrony Kolei”.– Rzadko kiedy zwraca się uwagę na strażników kolejowych. Szuka się ich wtedy, gdy coś się stanie, gdy trzeba interweniować, gdy trzeba znaleźć złodzieja albo powstrzymać osobę agresywną. Niewielu zauważa codzienną mrówczą pracę, niewidoczną dla wielu, ale jakże rozległą w swym zakresie i odpowiedzialną – powiedział.

Podkreślił, że także obecna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wymaga także zwiększonej czujności funkcjonariuszy tej formacji. – Święto Straży Ochrony Kolei, obchodzone dzisiaj, jest okazją, aby tę wielką pracę zauważyć i docenić oraz za nią podziękować – powiedział.

Ks. Kępa przekonywał, że w „życiu osobistym i w narodowym są sprawy, które trzeba wykonać w danym czasie, decyzje, które trzeba podjąć, niebezpieczeństwa, które należy pokonać”. – Wymaga to odwagi i poświęcenia – czego nie brakuje ani Komendantowi Głównemu ani jego Współpracownikom. Oby Wasz głos był słyszany w decyzyjnych gremiach, od których zależą sprawy bezpieczeństwa naszej ojczyzny – powiedział.

W imieniu funkcjonariuszy SOK za sprawowaną Eucharystię, wygłoszone słowa homilii dziękował gen. SOK Józef Hałyk, Komendant Główny Straży Ochrony Kolei.

Straż Ochrony Kolei jest umundurowaną i uzbrojoną formacja działającą od ponad stu lat na szlakach kolejowych, znajdujących się na terytorium Polski. Do jej zadań należy kontrola przestrzegania przepisów porządkowych na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych, zapewnienie bezpieczeństwa, ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia w pociągach.

23 listopada 2006 r. uchwałą 338. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski Straż Ochrony Kolei została włączona do duszpasterstwa Ordynariatu Polowego.

The post Funkcjonariusze SOK modlili się w katedrze polowej first appeared on eKAI.