W sobotę poznamy laureatów dorocznych wyróżnień Ordynariatu Polowego „Benemerenti”. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w sobotę, 15 stycznia o godz. 11 w katedrze polowej Wojska Polskiego. Z uwagi na pandemię koronawirusa wezmą w niej udział tylko laureaci wyróżnień.

Wręczeniu wyróżnień będzie towarzyszył koncert kolęd i pieśni noworocznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Wyróżnienie „Benemerenti” („dobrze zasłużonym”) Ordynariatu Polowego zostało ustanowione dekretem biskupa polowego WP gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia z dnia 23 lutego 1995 r. Przyznawane jest „dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”.

Nagrodzeni otrzymywali okolicznościowy dyplom oraz kryształowy puchar, zaś od 2012 r. dyplom oraz statuetkę.
Jako pierwsi w 1995 r. wyróżnienie to otrzymali red. Elżbieta Jaworowicz, autorka programu „Sprawa dla reportera” i ówczesny rzecznik prasowy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej mjr Eugeniusz Mleczak. „Benemerenti” otrzymali m.in. śp. gen. Marek Papała (pośmiertnie), red. Waldemar Milewicz (pośmiertnie), dziennikarz Telewizji Polskiej, Andrzej Przewoźnik i Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (2001), Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko” (2007), Batalion Reprezentacyjny WP (2007).

Laureatami „Benemerenti” są także Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie (2009), Muzeum Powstania Warszawskiego (2010), Polskie Radio S.A.(2013), Stowarzyszenie Wiosna twórcy akcji „Szlachetna Paczka” (2014). W 2019 r., w stulecie powstania Biskupstwa Polowego w Polsce, wyróżnienie „Benemerenti” przyznano Archidiecezji Warszawskiej oraz Wojskom Inżynieryjnym a w 2020 r. Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych, Dowództwu Garnizonu Warszawa, Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa, Narodowemu Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Ubiegłorocznymi laureatami Benemerenti zostali Straż Graniczna, Centralna Biblioteka Wojskowa oraz Drukarnia Wydawnictw Specjalnych.

Uroczystość będzie transmitowana na stronie Ordynariatu Polowego oraz na stronie katedry polowej Wojska Polskiego.

 

The post Jutro poznamy laureatów „Benemerenti” Ordynariatu Polowego first appeared on eKAI.