To, co dzieje się z migrantami na granicy Polski z Białorusią nie należy do kultury europejskiej zrodzonej z Ewangelii. Opinię taką wyraził przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej kard. Gualtiero Bassetti w przemówieniu inaugurującym jej 75. nadzwyczajne zgromadzenie ogólne.

Wśród poruszonych tematów wskazał, że „nadal, niestety, jesteśmy świadkami wykorzystywania i nadużyć wobec osoby ludzkiej”. Odniósł się do „informacji, które ukazują dramatyczne sytuacje, jakich nie można ignorować”. Podkreślił, że w ostatnich tygodniach „w komunii z papieżem” włoscy biskupi przypomnieli sytuację w Libii i że w lutym 2022 roku Franciszek weźmie udział w spotkaniu biskupów i burmistrzów z państw basenu Morza Śródziemnego.

Przypomnijmy, że przemawiając w niedzielę 24 października po modlitwie „Anioł Pański” papież wstawił się za migrantami i uchodźcami przebywającymi w Libii. – Nigdy o was nie zapomnę. Słyszę wasze wołania i modlę się za was – zapewnił Franciszek. Wskazał, że „tak wielu tych mężczyzn, kobiet i dzieci doświadcza nieludzkiej przemocy”. – Po raz kolejny proszę wspólnotę międzynarodową, by dotrzymała obietnic znalezienia wspólnych, konkretnych i trwałych rozwiązań w zarządzaniu przepływem migrantów w Libii i na całym obszarze Morza Śródziemnego. Jak bardzo cierpią ci, którzy zostali zawróceni! Tam są prawdziwe obozy. Trzeba położyć kres powrotowi migrantów do krajów, które nie są bezpieczne i dać pierwszeństwo ratowaniu ludzkiego życia – zaapelował papież. Podkreślił, że zamiast aresztować migrantów, trzeba im zapewnić godne warunki życia, uregulowane drogi migracyjne i dostęp do procedur azylowych. Poprosił też zgromadzonych o modlitwę w ich intencji.

– Myślę teraz o tym, co dzieje się z migrantami na granicy Polski z Białorusią i z tymi, którzy z wybrzeży Maghrebu wyruszają na Morze Śródziemne. Te wydarzenia nie należą do kultury europejskiej zrodzonej z Ewangelii – ocenił kard. Bassetti.

The post Kard. Bassetti: sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nie należy do kultury zrodzonej z Ewangelii first appeared on eKAI.