Niemiecki kardynał Reinhard Marx skrytykował sposób traktowania uchodźców na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Niedopuszczalne jest, by ludzie ginęli na granicy z Białorusią, w Kanale La Manche czy w Morzu Śródziemnym – powiedział hierarcha 2 grudnia w Monachium.

Niedopuszczalne jest to, że uchodźcy nie mają szansy ubiegać się o azyl, czy to w Polsce, czy w innym kraju członkowskim UE. Sprzeczny ze standardami prawnymi jest również fakt, że „organizacjom pomocowym i wolnym mediom przyznaje się bardzo ograniczony dostęp do tych ludzi”, stwierdził kard. Marx.

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi zaapelował do rządu Niemiec o wypracowanie wspólnie z Polską i innymi krajami europejskimi rozwiązania kwotowego dla przyjmowania uchodźców. Oczywiście jest wśród nich także wielu wyznawców prawosławia.

Według informacji opublikowanej przez niemiecką agencję katolicką KNA, archidiecezja Monachium i Fryzyngi ze swojego funduszu na pomoc ofiarom katastrof przekaże do Caritas International 50 tys. euro z przeznaczeniem na poprawę sytuacji uchodźców, którzy przybywają do Polski z Białorusi.

The post Kard. Marx krytykuje traktowanie uchodźców na granicach UE first appeared on eKAI.