– To wy jesteście Kościołem. Taki będzie Kościół, jakimi wy będziecie. Od was młodych zależy, czy będziemy obecni na areopagach współczesnego świata. Aby jednak być tam świadkiem Jezusa, trzeba najpierw Go spotkać – mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, do młodych zebranych w Świątyni Opatrzności Bożej podczas Eucharystii będącej kulminacyjnym punktem obchodów 36. Światowego Dnia Młodzieży. Przed Mszą św. młodzi uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego mogli m.in. wysłuchać świadectwa, pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem i przystąpić do sakramentu pokuty.

Hasło tegorocznego ŚDM “Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” pochodzi z Dziejów Apostolskich. To słowa, które Jezus wypowiedział po nawróceniu św. Pawła i to właśnie ten fragment wyznaczył przebieg całego spotkania w Świątyni Opatrzności Bożej.

Podczas homilii, zwracając się do kilkuset młodych, kard. Nycz podkreślił, że dwa zasadnicze powody dzisiejszego spotkania to po pierwsze dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, po drugie – przeżywanie 36. Światowego Dnia Młodzieży w diecezjach.

Metropolita warszawski przypomniał znaczenie dwóch niezwykłych postaci beatyfikowanych w Warszawie ponad 2 miesiące temu, ich więź duchową i wzajemne oddziaływanie.

Zastanawiając się nad tym, w czym współcześni młodzi ludzie mogą naśladować tych nowych błogosławionych kard. Nycz zwrócił uwagę na podejście młodego Stefana Wyszyńskiego do zdobywania wiedzy. – Dużo się nauczył, bo chciał się nauczyć – powiedział metropolita warszawski. – Weźcie z niego ten przykład gorliwego, kreatywnego, twórczego podejścia do nauki – dodał. – Od tego w dużym stopniu będzie zależało, kim będziecie, jacy będziecie i na ile będziecie mogli być pomocni innym – stwierdził. – To wy jesteście Kościołem . Taki będzie Kościół, jakimi wy będziecie – powiedział kard. Nycz.

Zwrócił też uwagę na przykład Matki Czackiej, osoby, która jako 22 –latka dowiedziała się, że nigdy nie odzyska wzroku. – Posłuchała mądrego lekarza, który powiedział jej prawdę i poradził, że, by zajęła się niewidomymi – powiedział. Podkreślił, że pogodziła się ze swoją sytuacją i wykorzystała wszystkie siły i możliwości, bo pomóc innym. Jak zaznaczył, jej dzieło służy niewidomym do dziś. Metropolita warszawski przypomniał też, że Matka Czacka pokazywała, że oprócz ciemności oczu istnieje ciemność duchowa, ciemność wiary. Potrafiła przyciągać i inspirować osoby niewierzące i poszukujące, oddalone od Boga. Było to możliwe dzięki jej cichości, pokorze i mądrości.

Mówiąc o drugim powodzie dzisiejszego spotkania kard. Nycz podkreślił, że są nim obchody 36. Światowego Dnia Młodzieży w diecezjach. Przypomniał, że św. Jan Paweł II ustanawiając Światowe Dni Młodzieży chciał, by odbywały się one w wymiarze światowym co 2 lub 3 lata a w pozostałych latach – lokalnie w diecezjach w Niedzielę Palmową. Jak podkreślił, papież Franciszek podjął decyzję o zmianie tego terminu – na niedzielę Chrystusa Króla.

Nawiązując do liturgii słowa i czytania nt. św. Pawła, który spotkał Jezusa w drodze do Damaszku, podkreślił, że wiarygodny świadek, to ten, który coś zobaczył i przeżył. – Jeśli chcesz być świadkiem Jezusa, musisz Go spotkać – powiedział.

Przypomniał też, że Paweł przybywając wraz z małą grupą chrześcijan do wielkiego miasta, jakim był Damaszek, był w podobnej sytuacji, w jakiej jesteśmy dziś my wobec doświadczenia wielkiego miasta. – A jednak jakiś czas później to właśnie Damaszek stał się wielkim centrum chrześcijaństwa – mówił kard. Nycz, podkreślając, że nie można się załamywać.

– Musimy wejść w ten współczesny areopag świata, zwłaszcza poprzez media, które stały się takim współczesnym Damaszkiem. Albo w nim jako chrześcijanie będziemy albo nie będziemy. To, czy będziemy – zależy w bardzo dużym stopniu od was, młodych – zachęcał kaznodzieja. – Warunek jest jeden – by być wiarygodnym świadkiem Jezusa, trzeba Go spotkać – dodał.

Przed Eucharystią w Świątyni Opatrzności Bożej odbyło się spotkanie młodych, podczas którego mogli oni m.in. wysłuchać świadectwa 26 – letniego Bartka z warszawskiego Mokotowa. Opowiadał o trudnym dzieciństwie spędzonym w rodzinie alkoholowej, doświadczeniu narkotyków i życia na granicy prawa, pobytu w poprawczaku, nieumiejętności budowania relacji i śmierci nienarodzonego dziecka, do którego – jak podkreślił – poczuł pierwszą w swym życiu miłość. Mówił o rekolekcjach, na które trafił w zasadzie przypadkiem i na których po raz pierwszy zainteresował się, kim naprawdę jest Bóg.

Opowiadał też zebranym o dalszym brnięciu w zło, o poczuciu całkowitej klęski, chęci zakończenia swojego życia i modlitwie skierowanej wówczas do Jezusa. Podkreślił, że pod wpływem wewnętrznego głosu wyruszył w 2-miesięczną pielgrzymkę pieszą do Medjugorie i podczas tej wędrówki dokonała się zmiana w jego życiu.

W czasie spotkania w dolnym kościele trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Wszyscy chętni mogli też tam skorzystać z sakramentu pokuty. Modlitwę uwielbienia prowadziła schola z duszpasterstwa akademickiego „Sandał”.

Spotkanie w Świątyni Opatrzności Bożej było również uroczystym zakończeniem Pielgrzymkowej Sztafety Młodych. Od końca października odwiedzali oni kolejnymi grupami archikatedrę warszawską, aby podziękować za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Światowe Dni Młodzieży w diecezjach obchodzone były dotychczas w Niedzielę Palmową. W tym roku, po raz pierwszy, zgodnie z decyzją papieża Franciszka, Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach obchodzony jest w niedzielę Chrystusa Króla, 21 listopada.

The post Kard. Nycz do młodych: taki będzie Kościół, jakimi wy będziecie first appeared on eKAI.