Metropolita warszawski Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy w Kościele Podwyższenia Krzyża w Katowicach za dziewięciu górników, którzy zginęli 40 lat temu na kopalni Wujek. W homilii mówił, że trzeba pamiętać o ofiarach sprzed 40 lat, bo „te ofiary się nie marnują”.

Kard. Nycz wspominał, jak 13 grudnia 1981 r. ówcześni rządzący ogłosili stan wojenny przeciw własnemu narodowi. Mówił o tysiącach aresztowanych i internowanych, godzinie milicyjnej, wieloletnich skutkach społecznych i gospodarczych oraz oczywiście o strajku górników w kopalni Wujek. Mówił, że był to strajk w obronie wolności Polski i godności człowieka pracy. Przypomniał, że zginęło wtedy dziewięciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Pozostały osierocone dzieci i żony.

Zauważył, że w tamtych mrocznych chwilach nadzieję niosły słowa Jana Pawła II i jego pielgrzymka do Polski w 1983 roku, gdy stan wojenny jeszcze trwał. – Jan Paweł II utwierdzał nas, że trud i ta ofiara życia niewinnych ludzi nie będzie daremna, przyniesie owoce – powiedział.

Dodał, że gdy Jan Paweł II mówił Polakom: „Nie lękajcie się”, zawsze wskazywał przy tym na Jezusa. – „Chrystus jest Zbawicielem człowieka”, mówił, „nie lękajcie się otworzyć mu swojego serca i przyjąć Go do swojego i społecznego życia” – przypomniał. – Z takim przesłaniem przyjechał do Polski w stanie wojennym. Przyjechał, mówiąc szczerze, wbrew tym wszystkim, którzy chcieli tę pielgrzymkę odłożyć z różnych, często politycznych przyczyn. On zaś przyjechał do nas, bo nas kochał, z przesłaniem ewangelicznym – powiedział.

Zaznaczył, że Śląsk przed 40 laty walczył o wolność kraju. – Zawsze trzeba o tym pamiętać. Takiego Śląska już dzisiaj nie ma i nie będzie. Zapłaciliście za to odpowiednią cenę ciężkiej pracy oraz cenę zniszczenia miast i wiosek przez tzw. szkody górnicze. Dziś jesteście regionem rozwiniętej aglomeracji, medycyny, nauki, kultury, nowego przemysłu, komunikacji, gdzie ludzie przychodzą, chcą tu mieszkać. Jesteście regionem wspaniałych ludzi, piękniejących terenów. Chciałoby się powiedzieć: piękny Śląsk. To też owoc tych wydarzeń i ofiary sprzed 40 lat. Trzeba pamiętać, że te ofiary się nie marnują – powiedział. Z pewnością tak jak wszystkie regiony naszej ojczyzny macie jeszcze sporo do zrobienia. Ważne jest, by dobry i właściwy kierunek kontynuować, aby osłonić tych, którzy mogliby ucierpieć ponad miarę w drodze ku przyszłości i dalszej reformy górnictwa, hutnictwa – dodał.

– Módlmy się za cały Górny Śląsk, o nowe spojrzenie na ten piękny region i jego przyszłość – mówił jeszcze na koniec kardynał Nycz. – To nowe spojrzenie dotyczy wszystkich. Zarówno władz rządowych i samorządowych, jak i ludzi Kościoła, tych, którzy są, i tych, którzy przyjdą. Niech tak się stanie, niech tak się dalej dzieje. Niech tak się stanie dla waszego Górnego Śląska – powiedział.

Mszę Świętą koncelebrowali: abp koadiutor Adrian Galbas, biskup gliwicki Jan Kopiec oraz biskupi pomocniczy z Gliwic i Katowic. W kościele Podwyższenia Krzyża w Katowicach-Brynowie, obok prezydenta RP – Andrzeja Dudy, byli również górnicy, przedstawiciele rządu, samorządowcy oraz kompania Wojska Polskiego.

The post Kard. Nycz: trzeba pamiętać o ofiarach sprzed 40 lat first appeared on eKAI.