Arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn, ostro skrytykował prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę i jego politykę wobec uchodźców z Bliskiego Wschodu swoim piątkowym felietonie na łamach bezpłatnego dziennika „Heute”.

„To, co dzieje się obecnie na granicy między Białorusią a Unią Europejską, jest cyniczne i bezwstydne” – napisał austriacki purpurat. Wskazuje, że kalkulacja Łukaszenki jest prosta: „Grozi on Unii Europejskiej nowym napływem uchodźców, aby uzyskać to, czego od niej żąda”. Podkreśla, że poważne konsekwencje tych działań ponoszą uchodźcy: „Ci ludzie potrzebujący są brutalnie wykorzystywani jako zabawka władcy. Są używani jako środek nacisku, są popychani tam i z powrotem jak rzeczy” – podkreśla.

Arcybiskup Wiednia ze zrozumieniem odnosi się do postawy władz Unii Europejskiej, które nie poddają się tej obrzydliwej grze. Dodaje, że nadszedł jednak czas, aby podjąć wysiłki w celu znalezienia rozwiązania humanitarnego, bowiem te osoby zostały zdradzone. Na końcu z goryczą dodaje, zwracając się do każdego z uchodźców uwięzionych na granicy między Białorusią a Polską: „Boli mnie, że nie mogę wam pomóc”.

The post Kard. Schönborn krytykuje cynizm reżimu Łukaszenki first appeared on eKAI.