Kard. Marcello Semeraro, przewodniczył w piątek Mszy św. w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. W sobotę prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych będzie przewodniczyć w katedrze Chrystusa Króla uroczystościom beatyfikacyjnym ks. Jana Machy. – Pijcie z wody żywej, która wypływa z nowego błogosławionego – zwracał się hierarcha do seminarzystów.

Piątkową liturgię w katowickim WSM koncelebrowali: metropolita katowicki – abp Wiktor Skworc, ks. dr Marek Panek – rektor seminarium oraz przełożeni seminaryjni.

– Pijcie z wody żywej, która wypływa z nowego błogosławionego – mówił w homilii kard. Marcello Semeraro, nawiązując do życia Sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy. Odniósł się też do fragmentu dzisiejszej Ewangelii. Zachęcił, by poza wydarzeniem historycznym, odnieść słowa Jezusa do własnego serca. – Co zobaczyłby Jezus, gdyby wszedł w tym momencie nie do świątyni jerozolimskiej, o której mowa w Ewangelii, ale do tej świątyni, którą ja jestem? – pytał seminarzystów. – Zobaczyłby we mnie jakiegoś gołąbka, albo jakieś inne zwierzę do wyrzucenia ze mnie? Miałby jakiś stragan do przewrócenia? – zastanawiał się purpurat.

– Kiedy żywy, zmartwychwstały Pan Jezus wszedł do świątyni życia ks. Machy, powiedział: „Z wnętrza tego nowego błogosławionego też wypłyną źródła wody żywej”. Kiedy Kościół obwołuje błogosławionym naszego współbrata, syna tej ziemi, mówi właśnie to: „Pijcie z tej wody żywej, która z niego wypływa, wypływa z nowego błogosławionego” – mówił hierarcha. – I naśladujcie go w tym, że zrozumiał, iż dwa podstawowe przykazania tak naprawdę są jednym: „Miłujcie Boga z całego serca i miłujcie bliźniego jak siebie samego” – dodał kard. Semeraro.

Wcześniej kard. Marcello Semeraro w towarzystwie metropolity katowickiego, abp. Wiktora Skworca, delegacji duchownych, górników i zgromadzonych wiernych modlił się pod pomnikiem – krzyżem KWK Wujek. – Głęboko mnie porusza możliwość modlitwy właśnie tutaj, u stóp kopalni, w miejscu, gdzie oddało życie dziewięciu górników w czasie Solidarności. To jest miejsce, które przypomina i wyraża nasze pragnienie wolności, ale jest również wyrazem naszej wiary – powiedział kardynał.

Abp Wiktor Skworc zaprosił wszystkich zgromadzonych przy pomniku na sobotę do katowickiej katedry, gdzie o godz. 10.00 rozpocznie się beatyfikacja sługi Bożego ks. Jana Machy.

The post Kard. Semeraro przewodniczył Mszy św. kieleckim seminarium first appeared on eKAI.