Już wkrótce w Kielcach, Skorzeszycach i Włoszczowie będzie można skorzystać z kilkudniowych spotkań ze Słowem Bożym, m.in. w formule Lectio Divina, które z każdą kolejną edycją cieszą się większym zainteresowaniem.

W Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach zaplanowano kolejny już „Weekend z Lectio Divina”. Spotkania z Biblią odbędą się w dniach 3-5 grudnia i będą poświęcone biblijnej postaci św. Józefa – Męża Maryi. Poprowadzi je ks. dr hab. Tomasz Siemieniec, biblista wykładowca KUL i WSD w Kielcach. Na skorzeszyckich spotkaniach zwykle jest komplet osób.

Z kolei Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła” w Kielcach zaprasza na rekolekcje „Abraham – człowiek, który zobaczył i usłyszał Słowo Boga” (Lectio Divina) w dniach 19-21 listopada w ramach Biblijnej Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Pawła. Celem jest „odkrywanie Jezusa, którego oczami wiary widział Abraham”.

Ponadto „Koinonia św. Pawła” proponuje Formację Małżeństw prowadzoną w dniach 3-5 grudnia br. Tematem przewodnim są słowa: „W drodze ku jedności”. Nauczanie i ćwiczenia pomogą parom małżeńskim lepiej się poznać i zaangażować w dialog małżeński. Intymność każdej pary jest całkowicie respektowana. Tematy dotyczą życia codziennego i są wyjaśniane w świetle Słowa Bożego.

Ponadto Szkoła Ewangelizacji Miriam we Włoszczowie zaprasza w dniach 26–28 listopada na kurs „Emaus”. Spotkanie, zgodnie z zamiarem organizatorów, ma wzbudzić zapał do czytania Pisma Świętego. Kurs Emaus to czas spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym, to czas rozpoznawania Jezusa jako Mesjasza zapowiadanego przez Stary Testament. Uczestnikami kursu mogą być tylko osoby pełnoletnie i uczestniczące wcześniej w Kursie Nowe Życie lub Filip.

„Tak, jak uczniowie z Emaus ruszyli w drogę ze zmartwychwstałym Jezusem, tak samo Ty możesz iść tą drogą, aby on sam wyjaśniał Tobie Pisma, aby przemienił Ciebie w świadka, który osobiście spotkał Zmartwychwstałego Pana, świadka obecności Boga żyjącego” – zachęcają organizatorzy.

Lectio divina to forma modlitwy oparta na pogłębionej lekturze tekstów biblijnych, stanowiąca część tradycji Kościoła katolickiego. Znana była już w okresie patrystycznym. Rozwinęła się w późnym średniowieczu, by zaniknąć prawie całkowicie w XV w. Lectio Divina jako forma modlitwy zakonnej i pozazakonnej zaczęła odradzać się w XX w. wraz z rozwojem francuskiego ruchu biblijno-liturgicznego. Jej propagatorem był Benedykt XVI.

The post Kielce: coraz popularniejsze spotkania ze Słowem Bożym first appeared on eKAI.