Uwielbienie, Msza św. z powołaniem Rady Młodzieżowej Diecezji Kieleckiej, gra miejska, świadectwa i muzyka – to najważniejsze elementy 36. Światowych Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym, które odbyły się w wigilię Chrystusa Króla, w sobotę 20 listopada.

Odbywały się pod hasłem „Wstań. Ustanawiam Cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”.

Mszy św. w bazylice katedralnej w Kielcach przewodniczył bp Jan Piotrowski, a homilię wygłosił ks. Dariusz Węgrzyn z „Ruchu Czystych Serc”.

– Chciejcie być wolontariuszami Boga. Nieście Jego prawdę. Nie dlatego, że coś z tego będziecie mieli, ale dlatego, że to inni ludzie, być może po raz pierwszy w życiu, będą mogli spotkać się z Jezusem – mówił do młodych. – Pamiętajcie, że dla kogoś drugiego, wasza młoda osoba może być naczyniem, z którego ten człowiek być może będzie mógł i chciał zaczerpnąć choć trochę prawdy oraz nauki o Bogu – zaznaczył.

Podkreślał m.in. znaczenie Ewangelii. – Pamiętajcie Jezus jest, był i zawsze będzie żywą wodą, która nigdy nie traci na swojej przejrzystości. Ewangelia ma moc podnoszenia człowieka. Dlatego bądźmy odważni, nawet mimo tego, że niekiedy ludzkie naczynia przeznaczone do przekazywania owej żywej wody nadal bywają kruche – tłumaczył.

Tłumaczył także znaczenie dawania świadectwa o Jezusie. – Chodzi o to, aby podzielić się swoim spotkaniem z Jezusem, które w sobie noszę, podzielić się swoim wyznaniem wiary. Można być bardzo blisko Jezusa, mieć go na wyciągnięcie ręki, w zasięgu wzroku i umyć ręce z obawy, że za dużo stracę, jak powiem (…).Ale wiem, że tak trzeba, aby to słowo było żywe – mówił, podkreślając, ja bardzo świat potrzebuje „świadectwa Kościoła młodych”.

Takim świadectwem pracy na misjach w Azerbejdżanie podzielił się bp Vladimir Fekete, prefekt apostolski tamtejszej wspólnoty Kościoła, gdzie 95% społeczności stanowią muzułmanie.

Pod koniec Eucharystii biskup kielecki powołał Radę Młodzieży Diecezji Kieleckiej i wręczył młodym dekrety. Członkami Rady zostali: Kinga Bień, Jakub Gil, Grażyna Górlicka, Michał Krawiec, Dominika Krzemińska, Weronika Leszczyńska, Katarzyna Linowska, Agnieszka Moskal, Monika Nawrot, Artur Podgórski, Anita Rymarz, Magdalena Strzelczyk i Paweł Tomczyk.

Mszę św. poprzedziło wiele wydarzeń artystycznych i religijnych, m.in. gra miejska, świadectwa, uwielbienie z zespołem „To ON” z mottem: „Wstań i krzycz na cześć Pana!”. – Grupa przyjaciół ze wspólnoty, umocnienie w wierze, Alleluja na część Pana – to jest to, co możemy dzisiaj dać Kielcom, naszemu miastu i krajowi – uważa Agnieszka, jedna z uczestniczek.

Organizatorem wydarzenia było Duszpasterstwo Młodzieży i Centrum ŚDM Diecezji Kieleckiej, a głównym miejscem spotkania – bazylika katedralna. Ostatecznym efektem ma być podzielenie się jego owocami z rówieśnikami, z najbliższymi, stąd ostatnie już wezwanie tego dnia, czyli „Wstań i zanieś innym to, czego doświadczyłeś”.
Inicjatorem Światowych Dni Młodzieży był Jan Paweł II. Pierwsze spotkanie młodzieży z Ojcem Świętym odbyło się w Rzymie w 1984 roku. Światowe Dni Młodzieży odbywają się co trzy lata w różnych miejscach na świecie. Najbliższe odbędą się w 2023 r. w Lizbonie.

Do 2020 r. Światowe Dni Młodzieży w każdej diecezji organizowane były w Niedzielę Palmową, ale od 2021 r. diecezjalne spotkania, zgodnie z decyzją papieża Franciszka będą organizowane w Niedzielę Chrystusa Króla.

The post Kielce: odbyły się Światowe Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym first appeared on eKAI.