Kościół św. Józefa przy klasztorze karmelitów bosych w Lublinie został ustanowiony przez abp. Stanisława Budzika archidiecezjalnym sanktuarium Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Oficjalna uroczystość odbyła się podczas Eucharystii kończącej obchody roku Opiekuna Odkupiciela w Kościele powszechnym. – Jego ojcostwo wyrażało się w służbie tajemnicy stworzenia – powiedział metropolita lubelski.

Abp Budzik w swojej homilii stwierdził, że Kościół w liturgii i sztuce nigdy nie wyobrażał sobie Maryi inaczej niż pięknej i w doskonałości. – Podziwiamy Ją i dziękujemy za Nią Bogu. W Ewangelii słyszeliśmy, że Maryja znalazła u Boga miłość i życzliwość, jest przemieniona na obraz Boży, który nie został zmącony grzechem. Zachował Ją od zmazy na mocy przewidzianych zasług Jezusa, a więc dzisiejsza uroczystość ma wymiar paschalny. Pokazuje, że każdy człowiek jest wezwany do wolności dziecka Bożego – wyjaśniał.

Odwołując się do patrona nowego sanktuarium w centrum Lublina, arcybiskup zauważył, że ten, choć nie zanotowano w Ewangelii jego ani jednego słowa, to od wieków przemawia do nas swoim milczeniem. – Jego ojcostwo wyrażało się w służbie tajemnicy stworzenia. Św. Józef odznaczał się twórczą odwagą, która potrzebna jest nam wtedy, kiedy napotykamy w życiu na trudności. W ich obliczu można się poddać, ale i wydobyć z siebie zalety, o których nie mieliśmy pojęcia. Tak właśnie było ze św. Józefem, wstał i zrobił to, co mu Bóg kazał, ratując Nowonarodzonego – wyjaśniał abp Budzik.
Po homilii metropolita lubelski oddał pod opiekę Oblubieńca Matki Bożej całą archidiecezję oraz dzieło III synodu.

Kościół karmelitów bosych pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny przy ul. Świętoduskiej powstał w XVII w. z fundacji Katarzyny z Kretków Sanguszkowej. Został wybudowany w stylu renesansu lubelskiego. Początkowo modliły się w nim siostry karmelitanki bose, następnie przeszedł w ręce męskiej gałęzi zakonu. Od początku swojego istnienia jest dedykowany św. Józefowi, który w duchowości karmelitańskiej cieszy się szczególnym kultem.

The post Kościół karmelitów w Lublinie został sanktuarium św. Józefa first appeared on eKAI.