W związku z klęską głodu rząd Madagaskaru stanął w obliczu ostrej krytyki ze strony Kościoła katolickiego. Ordynariusz diecezji Morondava bp Marie Fabien Raharilamboniaina w oświadczeniu dla katolickiego dzieła pomocy „missio” z Monachium ostrzegł przed dalszym pogarszaniem się katastrofalnej sytuacji z powodu bezczynności państwa. „Na południu kraju, po pięciu latach prawie całkowitego braku opadów, panuje najgorsza od 40 lat susza” – powiedział biskup.

Około 30. tys. osób uciekło więc w region Morondava, gdzie biskup ma swoją siedzibę, na południowym zachodzie, i osiedliło się w lasach. Aby zasadzić kukurydzę i orzeszki ziemne, wypalali coraz więcej lasów. „Doprowadziło to do wielkich konfliktów z miejscową ludnością, która widzi w nich złodziei i niszczycieli lasu” – powiedział bp Raharilamboniaina. Uchodźcy żyją w najbardziej niesprzyjających warunkach. Do tej pory kościół bezskutecznie prosił rząd o przekazanie ziemi imigrantom. Jednak bez wsparcia rządowego nie tylko ich życie jest zagrożone.

Bp Raharilamboniaina zwrócił uwagę na niszczycielskie skutki dla środowiska. W ciągu dwóch lat wody gruntowe obniżyły się o dwa metry. „W niektórych wioskach ludzie muszą przejść od dwóch do trzech kilometrów, aby znaleźć wodę do picia. Nie mają wtedy możliwości hodowania zwierząt gospodarskich ani uprawiania warzyw” – powiedział biskup.

Przypomniał, że z braku pomocy rządowej, diecezja Morondava zbudowała w zeszłym roku kanał o długości ponad 40 kilometrów. Pozwoliło to na nawodnienie 9000 hektarów gruntów ornych. Dwa odwierty o głębokości 160 metrów zostały wykonane na potrzeby pól ryżowych. Ponadto diecezja buduje nowe szkoły, przedszkola i ośrodki zdrowia. Planowane są również działania w zakresie ponownego zalesiania.

Według źródeł kościelnych 95 proc. społeczeństwa Madagaskaru żyje poniżej granicy ubóstwa.

Monachijskie dzieło pomocy „missio” jest zaangażowane w pomoc mieszkańcom Madagaskaru . M.in. wspiera projekt nawadniania i wykorzystania energii słonecznej w Betakiloninie, w archidiecezji Toliara, wybudowała dom pomocy dla osób chorych psychicznie, a we wspólnocie wiejskiej Efoetse salę wielofunkcyjną. Dla dzieci i młodzieży przygotowano oferty rekreacyjne i edukacyjne, a także kursy czytania i pisania oraz kursy zawodowe. Ponadto zapewnia pomoc finansową w archidiecezji Antananarywa na działania przeciwko pandemii koronawirusa.

The post Kościół na Madagaskarze: rząd zawodzi w walce z klęską głodu first appeared on eKAI.