„Nagroda św. Maksymiliana Marii Kolbego” wręczona zostanie po raz szósty w styczniu 2022 roku. Wyróżnienie przyznawane jest za działalność ewangelizacyjną i apostolską. Nagrodzona osoba otrzyma kopię niezwykłej figurki „Matki Bożej zza drutów”.

„Celem nagrody jest promocja działalności ewangelizacyjnej oraz pobudzenie wrażliwości apostolskiej, a laureatem nagrody może być osoba duchowna, świecka, członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego oraz organizacja, wspólnota lub stowarzyszenie, które prowadzą działalność ewangelizacyjną i apostolską” – tłumaczy dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii bielsko-żywieckiej ks. Piotr Hoffmann, który jest jednocześnie członkiem i przewodniczącym Kapituły Nagrody. On także ogłosi nazwisko kolejnego laureata podczas gali 9 stycznia przyszłego roku w Oświęcimiu.

Kandydatów do tego wyróżnienia zgłaszać można do 20 grudnia 2021 r.

Oryginał figurki maryjnej, której kopia stanowi symboliczną nagrodę za działalność ewangelizacyjną, znajduje się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w kaplicy „Matki Bożej zza drutów”. Rzeźba powstała w czasie II wojny światowej w KL Auschwitz. Wykonał ją na terenie niemieckiego obozu w 1940 r. więzień Bolesław Kupiec (nr 792). Był to jego dowód wdzięczności dla ks. Władysława Grohsa za niesioną przez niego pomoc materialną osadzonym w obozie. Ks. Grohs w testamencie prosił, aby po jego śmierci przekazać figurkę do Niepokalanowa. Klasztor niepokalanowski z kolei oddał ją franciszkanom w Harmężach, gdyż uznał, że jest to najbardziej odpowiednie miejsce dla „Matki Bożej zza drutów”.

The post „Nagroda św. Maksymiliana Marii Kolbego” po raz szósty first appeared on eKAI.