Jesteśmy na etapie wielkiego słuchania – powiedział abp Stanisław Budzik podczas konferencji prasowej. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się po pierwszej sesji III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Tematem obrad były propozycje świeckich związane z dialogiem Kościoła z kulturą oraz formacji kapłańskiej.

Jak zauważył bp Adam Bab, archidiecezjalny synod już przynosi pierwsze owoce. – Po spotkaniu plenarnym uczestnicy dostali wiatr w żagle, bo te dyskusje są bardzo owocne. Ukazują te miejsca, w których znajdują się pewne wyzwania czy problemy, którymi należy się zająć i dobrze, że zostały „wyłuskane”. Z drugiej strony, kiedy się je analizuje i przypomina, to na mapie życia diecezjalnego odsłania się perspektywa dobrego kontaktu z życiem świeckich i ich potrzebami – mówił bp Bab.

Przewodniczący komisji ds. dialogu z kulturą ks. dr Maciej Szymański zaznaczył, że kultura jako twórcze zaangażowanie się człowieka nie może być ignorowana przez katolików. – Kościół niestety traci rolę edukatora kultury w społeczeństwie. Sama kultura jest sposobem wyrażania siebie, a dziś mamy wielki pluralizm kulturowy, w którym musimy się odnaleźć jako Wspólnota. Bez dialogu: mówienia i słuchania, nie jesteśmy w stanie budować jedności – wyjaśnił.

Innym tematem, jaki przedstawiono uczestnikom synodu, było zaangażowanie medialne Kościoła. – Ta obecność musi być zaznaczona jakością ewangelizacji i profesjonalnym działaniem świeckich i duchownych. To wszystko wymaga jednak środków finansowych, stąd padło pytanie, skąd je pozyskiwać – dodał ks. Szymański.

Z kolei ks. Arkadiusz Paśnik, odpowiedzialny za komisję dotyczącą duchowości kapłańskiej, zauważył, że z odpowiedzi wiernych świeckich wyłania się tęsknota za kapłanami, pracującymi na wzór Dobrego Pasterza. – Wszyscy kapłani, jako pierwsi przed świeckimi, powinni zadać sobie pytanie o to, co mogą zrobić, aby Kościół był lepszy i mocniej się rozwijał – stwierdził duchowny.

Podsumowując pierwszą sesję III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, abp Stanisław Budzik nazwał trwający etap „wielkim słuchaniem”. – Jesteśmy na etapie słuchania, to nie czas na podejmowanie decyzji. Najpierw do parafii dotarły ankiety, a nasze spotkanie także było słuchaniem, które zostało zapisane. Jeszcze przez tydzień można zgłaszać swoje propozycje tematów synodalnych przez stronę internetową – dodał abp Budzik.

W zgromadzeniu plenarnym uczestniczy ok. 200 przedstawicieli środowisk parafialnych i dekanatów, ruchów apostolskich i różnych grup społecznych, członkowie komisji synodalnych i sekretariatu synodu oraz tzw. członkowie z urzędu, reprezentujący instytucje diecezjalne. Zakończenie prac synodu planowane jest na jesień 2022 r.

Wszelkie informacje dotyczące synodu znaleźć można na oficjalnej stronie: https://www.synodlublin.pl

The post O dialogu Kościoła z kulturą i duchowości kapłańskiej na III Synodzie Archidiecezji Lubelskiej first appeared on eKAI.