– Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II to jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych ambasadorów Uniwersytetu, ale także Lublina, województwa lubelskiego i polskiej kultury muzycznej – mówi historyk i muzykolog dr Andrzej Gładysz, wiceprezes zespołu. Obchody jubileuszu 100-lecia Chóru KUL zaplanowane zostały w sobotę, 20 listopada.

Najstarszy zachowany dokument potwierdzający istnienie chóru na KUL pochodzi ze stycznia 1922 roku, co oznacza, że zespół powstał najpóźniej w roku akademickim 1921/1922. Według dr. Gładysza najprawdopodobniej wydzielił się z powołanego w 1920 roku Koła Artystycznego.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego chór skupiał kilkadziesiąt osób, głównie studentów KUL. Szczyt popularności osiągnął w latach 50. XX wieku, gdy liczył blisko 200 chórzystów. – Większość prób odbywała się w sekcjach głosowych, gdyż sale nie mieściły tak licznej grupy. Z kolei w latach 60., ze względu na małe zainteresowanie pań, zespół przekształcono czasowo w chór męski – dodaje wiceprezes.

Chór KUL specjalizuje się w muzyce religijnej a capella, ale wykonuje również muzykę inspirowaną tradycjami ludowymi oraz wielkie formy oratoryjno-kantatowe. Zdobył dziesiątki nagród i wyróżnień na festiwalach artystycznych. Odbył kilkaset krajowych i światowych tournée koncertowych na całym świecie. Jak podkreśla dr Gładysz szczególnie zapadły w pamięć chórzystów wyjątkowe spotkania ze św. Janem Pawłem II, który dla wielu chórzystów był także ich profesorem oraz bł. Stefanem Wyszyńskim – Wielkim Kanclerzem KUL i przyjacielem uniwersytetu.

W ciągu stu lat działalności chór miał szczęście do znakomitych dyrygentów, wśród których wymienić można Edwarda Jozajtisa, Mariana Ochalskiego, ks. Tadeusza Miazgę, ks. Zdzisława Bernata, a zwłaszcza wieloletniego dyrygenta zespołu, prof. Kazimierza Górskiego (1971-1998). W 1998 roku stanowisko dyrygenta i kierownika artystycznego chóru objął prof. Grzegorz Pecka, absolwent muzykologii KUL i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, wykładowca w Instytucie Nauk o Sztuce KUL.

Obecnie do zespołu należy ok. 50 osób, głownie studentów, absolwentów i pracowników KUL, ale także miłośników muzyki chóralnej z innych lubelskich uczelni. Warto również wspomnieć, że dawni chórzyści często kontynuują artystyczną pasję i z powodzeniem rozwijając swoje umiejętności goszczą na scenach muzycznych w kraju i zagranicą oraz kształcą kolejne pokolenia muzyków.

Obchody jubileuszu 100-lecia Chóru KUL zaplanowane zostały w sobotę, 20 listopada. Dr Andrzej Gładysz gorąco zaprasza do wspólnego świętowania dawnych chórzystów oraz przyjaciół zespołu i miłośników sztuki chóralnej: – Tak znakomity jubileusz w czasach pandemii to prawdziwe wyzwanie. Mury KUL z radością przyjmą tych chórzystów i fanów zespołu, którzy dotrą do Lublina, ale by pozwolić jak największemu gronu absolwentów na udział w wydarzeniu, przygotowano transmisję online.

The post Obchody 100-lecia Chóru KUL first appeared on eKAI.