Eucharystia oraz obdarowanie paczkami z żywnością były kulminacyjnymi momentami organizowanych po raz piąty obchodów Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej. Mszę św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zorganizowali 15 listopada wolontariusze z Caritas bielsko-żywieckiej oraz miejscowego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

W specjalnym przesłaniu do uczestników bp Roman Pindel, odnosząc się do papieskiego orędzia na tegoroczne obchody Światowego Dnia Ubogich, zwrócił uwagę na „nierozerwalne połączenie między Jezusem, ubogimi i głoszeniem ewangelii”. Za Franciszkiem biskup zaprosił do refleksji i działania, by szukać w swoim życiu aktualności słów tegorocznego hasła: „Ubogich zawsze macie u siebie” (Mk 14, 7).

Dyrektor diecezjalnej Caritas w Bielsku-Białej ks. Robert Kurpios, który przewodniczył Mszy św. z okazji Światowego Dnia Ubogich w diecezji bielsko-żywieckiej, przypomniał, że swoistym symbolem tego święta jest kromka chleba. W tym kontekście przywołał postać św. Brata Alberta, który mówił, że „powinno się być dobrym jak chleb, jak chleb leżący dla wszystkich na stole”.

„Chleb jest symbolem troski Boga o człowieka, a Bóg okazuje tę troskę posługując się ludźmi” – dodał kapłan. Zachęcił, by dziękować podczas liturgii za jednoczący chleb z wielu ziaren. „Jesteśmy wezwani do wzajemnego znoszenia siebie z cierpliwością, miłością i troską, aby nikt z nas nie umierał z głodu chleba i miłości” – stwierdził.

Kazanie wygłosił były dyrektor bielsko-żywieckiej Cariras ks. Robert Kasprowski. „Nie możemy patrzeć na ubogich jak na ludzi gorszego sortu, jak na bezimienny tłum, liczby w statystykach podawanych do Ośrodków Pomocy Społecznej, Powiatowych Centrów Pomocy, na podstawie których mierzy się efektywność i skuteczność działań. Nie możemy się licytować, my pomogliśmy 1000 osób, a my 1200. Ubogi, uchodźca, potrzebujący nie może być, nie powinien być przedmiotem wykorzystywanym w kampaniach i tarciach politycznych” – podkreślił kaznodzieja.

„Każdy ubogi, każdy potrzebujący ma swoją tożsamość, imię, nazwisko, historię życia, każdy jest inny, na każdego z nich potrzeba, abyśmy spojrzeli jak owa kobieta na Jezusa z miłością. Tylko wtedy, kiedy spojrzymy na każdego naszego brata i siostrę i dostrzeżemy w nim kogoś szczególnego, wyjątkowego, jeżeli dostrzeżemy w Nim oblicze Jezusa, nasza pomoc przyniesie pożądany owoc” – wezwał.

Uczestnicy liturgii zostali na koniec obdarowani specjalnymi prezentami – produktami żywnościowymi oraz słodkimi drożdżówkami. Przygotowano około 400 takich paczek.

Przedstawiciele Caritas wyrazili też specjalne podziękowanie piekarzom zaangażowanym w działającym od 20 lat Banku Chleba. Kilkudziesięciu przedsiębiorców z Podbeskidzia w ramach Cechu Rzemiosł Spożywczych i Małej Przedsiębiorczości każdego dnia przekazuje tzw. nadwyżki z wypieków, czyli bochenki, które nie trafiły do sklepów. Od stycznia 2017 roku Bank Chleba prowadzi Caritas diecezji bielsko-żywieckiej. Codziennie do rąk najuboższych trafia chleb, drobne pieczywo i pieczywo słodkie. W pierwszym półroczu 2020 roku wydano 12 tys. 800 bochenków chleba, 2870 sztuk pieczywa drobnego (bułki) i 2689 sztuk pieczywa słodkiego.

The post Obchody Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej first appeared on eKAI.