Pierwsze synodalne spotkanie konsultacyjne na poziomie archidiecezji warszawskiej odbędzie się we wtorek 23 listopada o godz. 18.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Zatytułowano je “Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalnego”.

Wezmą w nim udział członkowie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Warszawskiej, przedstawiciele środowisk, które już zgłosiły swój udział w pracach synodu, a także wszyscy, którzy zechcą dołączyć – zapowiada ks. Matteo Campagnaro, jedna z trzech wyznaczonych przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza osób kontaktowych synodu.

Przy tej okazji wyjaśnia, że podstawową formą pracy grup synodalnych jest modlitwa, lektura i dzielenie się ich owocami. Dlatego, aby uczestniczyć w spotkaniu konsultacyjnym na poziomie diecezjalnym, warto wcześniej zapoznać się z materiałami przygotowawczymi.

Zawierają one wyjaśnienie tematu konsultacji, modlitwę za Synod “Adsumus Sancte Spiritus”, a także fragmenty Pisma świętego i dokumenty Kościoła katolickiego, które mogą posłużyć jako pomoc do osobistej modlitwy i refleksji, aby lepiej wsłuchać się w Ducha Świętego.

Spotkanie diecezjalne, będzie – jak mówi ks. Campagnaro – “pierwszym zbieraniem duchowych owoców naszej modlitwy” dla dobra Kościoła.

Podczas Mszy św. inaugurującej diecezjalny etap Synodu Biskupów w archidiecezji warszawskiej bp Piotr Jarecki podkreślał, że praca synodalna powinna być prowadzona w każdej parafii, a w modlitwę i prace synodalne powinny włączyć się wszelkie środowiska, tak parafialne, jak i pozaparafialne. Oprócz wspólnot i duszpasterstw powinny to być także środowiska naukowe katolickie i świeckie, ale również ludzie przeżywający kryzys wiary, osoby po apostazji, osoby biedne i wykluczone, młodzież stroniąca od Kościoła.

„Zaproszeni są wszyscy. Chodzi o wytworzenie atmosfery braterstwa, wzajemnego zaufania, woli ubogacania się zdaniem usłyszanym od brata czy siostry, choćby było diametralnie różne od moich przekonań” – powiedział bp Jarecki, wzywając do modlitwy do Ducha Świętego, żeby uczestnicy prac synodu umieli budować jedność w różnorodności.

Do końca roku kalendarzowego konsultacje synodalne będą odbywały się w parafiach archidiecezji warszawskiej. W dekanatach zakończą się 15 lutego 2022 r. a 28 lutego na szczeblu diecezjalnym. Diecezjalne spotkanie presynodalne planowane jest na marzec 2022 w archikatedrze warszawskiej.

Ponadto, środowiska i osoby, które chciałyby zabrać głos na tym etapie, mogą skorzystać ze specjalnej strony internetowej, a powołane do tego osoby nawiążą z nimi kontakt: https://synod.mkw.pl/

W Archidiecezji Warszawskiej sekretariat synodu mieści się w budynku C kurii metropolitalnej, przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie.

The post “Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalnego” – konsultacje synodalne w archidiecezji warszawskiej first appeared on eKAI.