Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej obchodzili wieczorem, 16 listopada doroczny odpust ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. Mszy świętej w miejscowej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił biskup Henryk Tomasik. Po liturgii wręczono dyplomy i medale „Pani z Ostrej Bramy i Dziełu Miłosierdzia Oddany”. W uroczystości uczestniczył m.in. marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Witając wiernych ks. Jerzy Karbownik przypomniał, że dzisiaj obchodzimy uroczystość MB Ostrobramskiej. – To Patronka Skarżyska-Kamiennej. Dzisiaj dziękujemy za św. Jana Pawła II, który 26 lat temu podjął decyzję o ustanowieniu Matki Bożej patronką naszego miasta. Zgromadziliśmy się, aby prosić o opiekę MB Ostrobramską – powiedział ks. Karbownik.

W homilii bp Henryk Tomasik wspomniał bł. Carlo Acutisa. – Młodzi święci potrafią nas zawstydzać, wśród nich bł. Carlo Acutisa. Mówił, że Eucharystia jest dla niego autostradą do nieba. Wspaniały informatyk, tworzył strony internetowy poświęcone wierze, ale przypominał, że ma swój program na życie, być blisko Jezusa. Matka Boża prowadzi nas do Chrystusa, Ewangelii i Eucharystii. Dzisiaj prosimy o dar serca gotowego do ofiary dla Chrystusa i ze względu na Chrystusa – mówił bp Henryk Tomasik.

Po liturgii wręczono dyplomy i medale „Pani z Ostrej Bramy i Dziełu Miłosierdzia Oddany”. W tym roku wyróżnienia wręczono: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu za pomoc przy organizacji pieszej pielgrzymki z Ostrej Bramy na Jasną Górę i wspieranie dzieł miłosierdzia w sanktuarium; dr Marii Cygan, lekarzowi-wolontariuszowi z Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu, od 25 lat zaangażowanej w ruch hospicyjny za całkowicie bezinteresowną i wielkoduszną służbę chorym oraz cierpiącym, zwłaszcza od 2003 roku na terenie Radomia oraz Marii Kośmińskiej-Wójtowicz za szerzenie od 35 lat czci MB Miłosierdzia przez pracę w bibliotece parafialnej oraz zachęcanie do włączenia się do Banku Modlitwy Niepokalanej i organizowanie pomocy potrzebującym. Medale wręczali przedstawiciele Kapituły Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

W trakcie uroczystości Komandor Orderu św. Stanisława Męczennika ofiarował złotą Gwiazdę Orderu św. Stanisława dla Pani Ostrobramskiej. Został również poświęcony obraz MB Miłosierdzia dla parafii w Wysokiej św. Mikołaja koło Orońska, gdzie szerzony jest kult Matki Bożej.

Po liturgii odbył się koncert organowy w wykonaniu prof. Romana Peruckiego. Instrument, który został przywieziony z kościoła w Sogel w Dolnej Saksonii, poświęcił w sobotę bp Marek Solarczyk. Jest to instrument liczący 34 głosy rozdzielony pomiędzy trzy manuały i sekcję pedałową, w tym są cztery głowy językowe. Został zbudowany według mody orgelbewegung – odnowy budownictwa organowego w duchu baroku.

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się 5 listopada nowenną ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. 12 listopada, ulicami Skarżyska-Kamiennej przeszła procesja zawierzenia z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia.

Sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej, które jest wierną kopią sanktuarium wileńskiego, powstało w 1986 roku z inicjatywy bp. Edwarda Materskiego.

The post Odpust ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej – patronki Skarżyska-Kamiennej first appeared on eKAI.