Dzisiaj rano Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji Premiera Libanu, Jego Ekscelencję Pana Najiba Mikati, który następnie spotkał się z Jego Eminencją Kardynałem Pietro Parolinem, Sekretarzem Stanu, któremu towarzyszył Jego Ekscelencja arcybiskup Paul Richard Gallagher, Sekretarz ds. stosunków z państwami – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Podczas serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu podkreślono historyczne relacje między Stolicą Apostolską a Libanem oraz ważną rolę, jaką odgrywa Kościół katolicki w tym kraju. Nawiązano do obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się naród libański, zwłaszcza w odniesieniu do kryzysu politycznego i warunków społeczno-gospodarczych, oraz wyrażono nadzieję, że sprawiedliwość, niezbędne reformy i wsparcie społeczności międzynarodowej pomogą wskrzesić Kraj Cedrów.

Ponadto, przypominając o znaczeniu promowania koncepcji pełnego obywatelstwa dla każdego Libańczyka, podkreślono znaczenie pokojowego współistnienia, tak aby Liban nadal był przesłaniem pokoju i braterstwa płynącym z Bliskiego Wschodu – czytamy w watykańskim komunikacie.

***

Nadżib Mikati, saudyjsko-libański miliarder, który w przeszłości dwukrotnie pełnił urząd premiera, był trzecim kandydatem upoważnionym do utworzenia rządu po tym, jak nie udało się to dwóm poprzednim politykom, w tym byłemu premierowi Saadowi Haririemu. Od masowych protestów jesienią 2019 roku Liban znajduje się w politycznym impasie. Po ustąpieniu Diaba 10 sierpnia 2020 roku kraj pozostawał bez rządu.

4 sierpnia, w pierwszą rocznicę wybuchu w porcie w Bejrucie papież Franciszek zaapelował do wspólnoty międzynarodowej, prosząc ją o pomoc, poprzez konkretne gesty, w wejściu Libanu na drogę „zmartwychwstania”. „Drodzy Libańczycy, moje pragnienie odwiedzenia was jest wielkie i nie przestaję się za was modlić, prosząc, aby Liban znów stał się przesłaniem braterstwa i pokoju dla całego Bliskiego Wschodu” – powiedział wówczas Ojciec Święty.

The post Papież Franciszek przyjął premiera Libanu first appeared on eKAI.