O swojej modlitwie za ofiary protestów w Kazachstanie zapewnił Franciszek przemawiając po modlitwie Anioł Pański w Watykanie.

Papież zapewnił, że modli się za poległych w protestach ludzi i ich bliskich. Poprosił też o modlitwę w intencji dialogu i poszukiwania pokojowego rozwiązania konfliktu.

W Kazachstanie od 2 stycznia trwają protesty. W wielu miastach w tym w Ałmaty, Nur-Sułtanie, Aktau i Aktobe doszło do starć demonstrantów z policją. W ciągu ostatnich siedmiu dni policja zatrzymała ponad 5 tysięcy osób. Władze nie podają dokładnej liczby zabitych, a lokalne media informują ogólnie o kilkudziesięciu ofiarach. Według kazachskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w zamieszkach straciło życie 16 funkcjonariuszy, a ponad 1300 zostało rannych. Kazachowie wyszli na ulice, gdy rząd ogłosił podwyżki cen paliw.

Ok. 70 procent spośród liczącego ponad 18 milionów mieszkańców Kazachstanu stanowią muzułmanie. Większość z ok. czterech milionów chrześcijan to wyznawcy prawosławia podlegającego Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Katolików jest ponad 120 tys.

Słowa papieża Franciszka przetłumaczone na język polski

Drodzy bracia i siostry,

Z bólem przyjąłem wiadomość, że w protestach, które wybuchły w minionych dniach w Kazachstanie, były ofiary. Modlę się za nie i za ich rodziny i pragnę, aby jak najszybciej została przywrócona harmonia społeczna poprzez poszukiwanie dialogu, sprawiedliwości i dobra wspólnego. Powierzam naród kazachski opiece Matki Bożej, Królowej Pokoju z Oziornoje.

Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, wiernych Rzymu i pielgrzymów z Włoch i z różnych krajów. W szczególności pozdrawiam grupę z Frattamaggiore, niedaleko Neapolu.

Dziś rano, jak to jest w zwyczaju w Niedzielę Chrztu Pańskiego, ochrzciłem kilkanaścioro niemowląt, dzieci pracowników Watykanu. Pragnę teraz ogarnąć modlitwą i błogosławieństwem wszystkie niemowlęta, które przyjęły lub przyjmą chrzest w tym okresie. Niech Pan im błogosławi i niech Matka Boża je chroni.

A wam wszystkim polecam: poznajcie datę swojego chrztu. Kiedy zostałam ochrzczona? Kiedy zostałem ochrzczony? Nie wolno wam o tym zapomnieć i zapamiętajcie ten dzień jako dzień świąteczny.

Wszystkim życzę dobrej niedzieli. Proszę, nie zapomnijcie o nie w modlitwie. Smacznego i do widzenia.

The post Papież modli się za ofiary protestów w Kazachstanie first appeared on eKAI.