Klerycy oddali w minionym roku honorowo 15 litrów krwi – poinformowano 21 listopada podczas podsumowania działalności Klubu Honorowego Dawcy Krwi „Aima” działającego przy Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu.

W seminaryjnych murach odbyło się coroczne spotkanie honorowych dawców krwi należących do Klubu HDK „Aima”. Okazją do wspólnego spotkania było świętowanie zaległego jubileuszu 25-lecia istnienia klubu.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą świętą, której przewodniczył ks. Rafał Kułaga, rektor seminarium i opiekun klubu. W obchodach jubileuszu krwiodawcom z Klubu Honorowego Dawcy Krwi „Aima” towarzyszył Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza, przedstawiciele władz powiatu starosta Marcin Piwnik i Paweł Niedźwiedź, Oddział Terenowy w Sandomierzu RCKiK w Kielcach, prezes PCK Sandomierz oraz zaproszeni goście.

Jak poinformował dk. Konrad Bąk, rok 2020 i 2021 był rokiem innym niż poprzednie, klerycy przeżywali jubileusz 200-lecia seminarium oraz 25-lecie klubu HDK „Aima”, z czym wiązali wielkie plany.

– Miniony rok miał przebiegać pod hasłem 25 litrów na 200 lat seminarium, niestety w dobie pandemii koronawirusa stało się to niemożliwe do realizacji. Pomimo oczywistych trudności nasz klub w miarę możliwości dalej próbował stawać na wysokości zadania. Dzięki temu w minionym roku udało nam się oddać honorowo 15 litrów krwi – mówił dk. Konrad Bąk.

W tym roku odznaką Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi III Stopnia odznaczeni zostali: ks. Piotr Przysucha, dk. Konrad Bąk, kl. Dawid Łyko oraz kl. Mateusz Rogoziński. Natomiast Klub HDK „Aima” przez swą 26-letnią działalność został podniesiony do rangi I stopnia.
Obchody jubileuszu Klubu HDK w seminarium umilił program muzyczny przygotowany przez kleryków.

Obecnie klub „Aima” liczy 20 czynnych członków. Alumni propagują ideę krwiodawstwa podczas katechez oraz różnego rodzaju spotkań wyjaśniając cel i sens bycia krwiodawcą. Członkowie Klubu uczestniczą także w Spotkaniach Rejonowych oraz spotkaniach innych klubów.

The post Sandomierz: klerycy oddali w minionym roku honorowo 15 litrów krwi first appeared on eKAI.