Bp Marek Solarczyk poświęcił kamień węgielny pod hospicjum stacjonarne, które jest budowane w Sołtykowie koło Radomia. Będzie to pierwsza tego typu stacjonarna placówka opiekuńcza w regionie radomskim.

Przybyłych powitał pallotyn ks. Marek Kujawski, dyrektor Hospicjum Królowej Apostołów. – Jest to wielka radość, kiedy możemy Bogu polecić tę budowę, miejsce, które Jan Paweł II nazywał sanktuarium cierpienia. Jesteśmy naprawdę szczęśliwi, że po wielu trudach i latach udało się nam dokonać tego, co rozpoczynamy – mówił ks. Kujawski.

Z kolei bp Solarczyk w czasie mszy świętej powiedział, że „hospicjum ma już swoją historię i swoje dzieło oraz tak wiele darów, wpisanych w tak wielu ludzi, a także tych, którzy doświadczają wsparcia podczas choroby”. – Niech to będzie miejsce, w którym poprzez cierpienie i w cierpieniu będzie objawiała się moc miłości Boga, której doświadczają ludzie i którą ofiarowują ludzie – powiedział ordynariusz radomski.

Po liturgii odbył się akt poświęcenia kamienia węgielnego, który został sprowadzony z Ziemi Świętej, a następnie został wmurowany w ścianę przed wejściem do kaplicy hospicjum.

Kosztorys całej inwestycji, czyli domu hospicyjnego, domów mieszkalnych dla rodzin oraz towarzyszącej im infrastruktury opiewa na kwotę ponad 61 milionów złotych. Powierzchnia użytkowa budynku głównego wyniesie ponad 5700 metrów kwadratowych.

Projekt budowy hospicjum jest odpowiedzią na problemy zidentyfikowane na terenie województwa mazowieckiego w zakresie dostępu do świadczeń opieki hospicyjnej. Najbogatsze w kraju województwo charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników dostępności do świadczeń stacjonarnych w tym zakresie w całej Polsce. Dysponuje tylko 19 hospicjami stacjonarnymi, a liczba dostępnych w nich łóżek jest niemal 30 procent niższa niż średnio dla Polski w stosunku do liczby mieszkańców.

W południowej części województwa jedyną tego typu placówką jest oddział paliatywny w Zwoleniu, dysponujący zaledwie 10 łóżkami oraz zaledwie 8 ośrodków udzielających świadczeń w trybie ambulatoryjnym (ponad 60 procent mniej niż średnio w kraju w stosunku do liczby mieszkańców). Tylko jedna placówka w Warszawie prowadzi opiekę perinatalną.

The post Sołtyków: poświęcenie kamienia węgielnego pod hospicjum stacjonarne first appeared on eKAI.