Stolica Apostolska przychyliła się do prośby biskupów Austrii o przesunięcie na przyszły rok wizyty ad limina Apostolorum i stara się ustalić nowy termin. O tej decyzji poinformował 23 listopada katolicką agencję Kathpress przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich, arcybiskup Salzburga, Franz Lackner.

Wizyta austriackich biskupów była zaplanowana w dniach od 29 listopada do 3 grudnia. Poprzednia miała miejsce w styczniu 2014 roku.

Prośbę biskupów austriackich o przesunięcie terminu z powodu nasilenia się pandemii koronawirusa, przekazał do Watykanu nuncjusz apostolski w Wiedniu, abp Pedro López Quintana.

Arcybiskup Lackner wyraził „wielką wdzięczność za szybką reakcję Rzymu i życzliwe zrozumienie”. Teraz trzeba będzie ustalić nowy termin wizyty ad limina, prawdopodobnie w 2022 roku. Przewodniczący episkopatu Austrii ma nadzieję, że „nie będzie już przyćmiona przez pandemię”. – Teraz jednak, ponieważ z powodu czwartej fali koronawirusa sytuacja w Austrii jest bardzo napięta, na znak solidarności z mieszkańcami chcemy pozostać w kraju – stwierdził.

Za przesunięciem terminu wizyty opowiedzieli się wszyscy członkowie episkopatu Austrii podczas wideokonferencji wieczorem 22 listopada. „Decyzję podjęliśmy z goryczą, gdyż od dłuższego czasu intensywnie przygotowywaliśmy się do wizyty ad limina i cieszyliśmy się na wymianę zdań z papieżem Franciszkiem i jego najbliższymi współpracownikami”, powiedział abp Lackner, który w tych dniach przechodzi samoizolację po tym, gdy w gronie jego współpracowników stwierdzono pozytywny test na COVID-19. Jednocześnie arcybiskup Salzburga zwrócił uwagę, że zarówno on, jak i wszyscy członkowie episkopatu, są zaszczepieni.

Prośbę swego episkopatu o przesunięcie terminu wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie poparł również były jego przewodniczący, kard. Christoph Schönborn. „W obecnej stresującej sytuacji konieczne jest, aby trzymać się razem, pozostać w dialogu ze sobą i zachować to, co nas łączy. Można to zrobić tylko razem”, napisał arcybiskup Wiednia na Twitterze.

The post Stolica Apostolska przesunęła wizytę ad limina biskupów Austrii na 2022 rok first appeared on eKAI.