Jednocześnie mianował pierwszego biskupa nowej jednostki kościelnej, którym został 56-letni Juan Carlos Bravo Salazar, dotychczasowy biskup diecezji Acarigua-Araure. Założone w 1621 roku miasto Petare wchodzi w skład aglomeracji Caracas. Ze względu na silny wzrost liczby ludności jest tam jedna z największych w Ameryce Łacińskiej dzielnic nędzy.

Według danych watykańskich nowa diecezja zajmuje powierzchnię 177 km kw., na jej obszarze mieszka ok. 760 000, istnieją 23 parafie, w których pracuje 57 księży, w tym 12 diecezjalnych i 45 zakonnych oraz 129 zakonnic, a do kapłaństwa przygotowuje się 5 kleryków.

Pierwszy biskup Petare – Juan Carlos Bravo Salazar urodził się 3 stycznia 1965 w Quebrada Seca de El Pilar (diecezja Carúpano w północno-wschodniej Wenezueli). Po studiach w seminariach duchownych w Caracas i w Saint Paul and Minneapolis (USA) uzupełniał wiedzę także w Instytucie Ekumenicznym Tantur w Jerozolimie. Święcenia kapłańskie przyjął 28 listopada 1992 jako kapłan diecezji Ciudad Guayana. Pracował następnie duszpastersko w różnych parafiach swej diecezji, przez pewien czas był nawet jej administratorem apostolskim. 10 sierpnia 2015 Franciszek mianował go biskupem Acarigua-Araure w północno-zachodniej części kraju; sakrę nominat przyjął 24 października tegoż roku.

The post Watykan utworzył diecezję w dzielnicy nędzy w Caracas first appeared on eKAI.