Wczoraj na żydowskim cmentarzu w Izbicy k. Zamościa odbyła się wspólna modlitwa katolicko-żydowska w intencji śp. ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego – Jakuba Hersza Grinera. W krótkim nabożeństwie wziął udział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

– Razem z panem rabinem, który nie mógł być obecny na pogrzebie ks. Pawłowskiego, modliliśmy się za tego zmarłego, który tak pięknie łączył nasze narody, nasze religie, nasze tradycje. Widzimy, że mimo, że już odszedł, że nie ma go wśród żyjących, to dalej spełnia swoje zadanie, dalej nas łączy, dalej nas jednoczy, dalej sprawia, że się spotykamy – powiedział abp Stanisław Budzik.

Ks. Grzegorz Pawłowski urodził się 23 sierpnia 1931 r. w rodzinie zamojskich ortodoksyjnych Żydów jako Jakub Hersz Griner. Miał zaledwie 8 lat gdy wybuchła wojna, w czasie której stracił swoich najbliższych. Ojciec został rozstrzelany w Zamościu, a matka z córkami podczas likwidacji getta w Izbicy. Małemu Jakubowi udało się stamtąd zbiec. Przeżył Holokaust dzięki Polakom, którzy udzielili mu schronienia i aby go ocalić, nadali mu nowe nazwisko. Następnie przebywał w domach dziecka w Bystrzycy, Lublinie i Puławach. Wychowywany w atmosferze wiary chrześcijańskiej, przyjął ją, jako własną.

Po zdaniu matury wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego. W 1958 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Kolejne lata wypełnione były gorliwą pracą duszpasterską w parafiach archidiecezji lubelskiej. W latach 1968-1970 odbył studia specjalistyczne z biblistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po odnalezieniu ocalonego z Zagłady brata, w 1970 r. wyjechał do Izraela, gdzie podjął posługę jako katolicki duszpasterz wspólnot języka hebrajskiego i Polonii, którą w swoim czasie stanowiło kilkanaście tysięcy Polaków. W 2018 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Lublina.

Zmarł 21 października 2021 r. w Jaffie w Izraelu. Jego uroczystości pogrzebowe odbyły się najpierw w kościele św. Piotra w Jaffie podczas liturgii, której przewodniczył Patriarcha Jerozolimy arcybiskup Pierbattista Pizzaballa, a następnie w archikatedrze lubelskiej.

Ks. inf. Grzegorz Pawłowski został pochowany na cmentarzu żydowskim w Izbicy k. Zamościa, gdzie spoczywają szczątki jego krewnych, zamordowanych podczas II wojny światowej. Przed śmiercią polecił umieścić na swoim nagrobku tekst: „Opuściłem najbliższych w obliczu ich zagłady, aby ratować swoje życie. Oddałem je na służbę Bogu i ludziom, powróciłem na miejsce ich męczeńskiej śmierci.”

The post Wspólna modlitwa abp. Budzika i rabina Schudricha przy grobie ks. inf. Pawłowskiego first appeared on eKAI.