21 listopada br. zmarł w Cieszynie ks. Alojzy Wencepel, budowniczy kościoła pw. Dobrego Pasterza w Ustroniu Polanie, który przez 40 lat był związany z ustrońską wspólnotą, a od 1983 do przejścia na emeryturę w 2015 r. służył jako proboszcz w parafii. Przeżył 76 lat, z czego 47 jako kapłan.

Urodzony 16 stycznia 1945 roku w Łaziskach Dolnych kapłan znany był ze swego społecznego zaangażowania na rzecz ludzi potrzebujących. Szczególną opieką otaczał bezdomnych, którzy przy parafii nie tylko znaleźli ciepły kąt i strawę, ale także pracę w parafialnym gospodarstwie rolniczym. Podczas powodzi w 1997 r. wysłał w okolice Wrocławia 30 TIR-ów z żywnością i artykułami pierwszej potrzeby. W 2000 r. w czasie suszy na Podlasiu zorganizował pomoc dla tamtejszych rolników, m.in. gościł u siebie matki z dziećmi z tamtego regionu. Parafia dofinansowała także 100 obiadów dla dzieci w szkołach. Uruchomił klub sportowy, Ekumeniczne Dzieło Miłosierdzia i Klub AA.

Bezdomni mężczyźni, którzy mieszkali na co dzień w schronisku, angażowali się w życie religijne parafii. Ks. Wencepel powołał do życia Fundację Dobrego Pasterza, która miała na celu niesienie pomocy osobom w trudnych sytuacjach życiowych. Uruchomił dwa schroniska: w Wiśle Małej dla kobiet z dziećmi i w Wiśle Wielkiej dla bezdomnych niepełnosprawnych.

W 1998 r. ks. Wencepel został wybrany przez Kapitułę Konkursu Wisławy Szymborskiej na Społecznika Roku. Trzy lata później w zorganizowanym przez KAI i Radio Plus konkursie “Proboszcz III Tysiąclecia” ustroński kapłan znalazł się w gronie 12 zgłoszonych do nagrody kandydatów.

Przez wiele lat na łące nieopodal parkingu na stokach Równicy odprawiał plenerowe Msze św. dla turystów. Liturgię kończyły specjalne indywidualne błogosławieństwa kapłana. Przed Eucharystią każdy mógł się tu wyspowiadać. Jak tłumaczył, plenerowa liturgia nawiązywała do historii ustrońskiej parafii, gdy w niedzielę 16 października 1977 r. w prywatnym mieszkaniu odprawiono pierwszą w historii tej wspólnoty Mszę św.

Duchowny otrzymał w 2007 r. Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, a w 2009 r. nagrodę specjalną ministra pracy i polityki społecznej.

W 2015 r. był laureatem „Srebrnej Cieszynianki”, prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez Powiat Cieszyński.

The post Zmarł ks. Alojzy Wencepel – budowniczy kościoła w Ustroniu Polanie first appeared on eKAI.