W wieku 97 lat zmarł brat Jean-Pierre Schumacher, ostatni trapista z Tibhirine w Algierii, poinformowały media francuskie. Do ostatnich dni życia mieszkał w małej wspólnocie klasztoru trapistów Notre Dame de l’Atlas w Midelt na północy Maroka. W marcu 2019 roku, podczas wizyty w Maroku, z bratem Jean-Pierre Schumacherem spotkał się papież Franciszek. W grudniu 2020 roku trapista przeszedł zakażenie koronawirusem.

Urodzony w 1924 roku we Francji br. Schumacher w 1942 roku został wysłany przez niemieckich okupantów na front do Rosji, ale nie wyjechał, ponieważ zachorował na gruźlicę. W 1957 roku wstąpił do opactwa trapistów w Timadeuc w Bretanii, a w 1964 roku wyjechał do klasztoru Notre-Dame de l’Atlas in Tibhirine w północnej Algierii.

W marcu 1996 roku, w czasie wojny domowej, uprowadzono siedmiu francuskich trapistów z klasztoru Notre-Dame de l’Atlas na północy Algierii. Zakonnicy w wieku 50-80 lat zostali zamordowani 21 maja 1996 roku. Do ich zabójstwa przyznała się fundamentalistyczna Zbrojna Grupa Islamska (GIA), która chciała wymusić na rządzie francuskim uwolnienie swoich członków więzionych we Francji. Ponieważ władze w Paryżu nie spełniły żądań terrorystów, wszyscy zostali zamordowani. Pod koniec maja znaleziono ich odcięte głowy, ciał dotychczas nie odnaleziono.

W chwili, gdy doszło do porwania, brat Schumacher miał dyżur w części klasztornej dla gości i nie było go z braćmi. Do dziś nie wyjaśniono, czy siedmiu trapistów rzeczywiście zabili porywacze, czy też algierscy wojskowi i tajne służby. Tym wydarzeniom poświęcił swój film „Ludzie Boga” (2010) francuski reżyser Xavier Beauvois. Dzięki temu wielokrotnie nagradzanemu filmowi o dramacie zakonników mogła się dowiedzieć szeroka opinia publiczna na świecie.

Siedmiu zakonników zamordowanych w 1996 roku w Tibhirine znalazło się w grupie 19 beatyfikowanych 8 grudnia 2018 roku chrześcijan – ofiar algierskiego terroryzmu. Uroczystościom beatyfikacyjnym w sanktuarium maryjnym Notre-Dame d’Oran przewodniczył delegowany przez papieża ówczesny prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu.

W wieku 97 lat zmarł brat Jean-Pierre Schumacher, ostatni trapista z Tibhirine w Algierii.
Do ostatnich dni życia mieszkał w małej wspólnocie klasztoru trapistów Notre Dame de l’Atlas w Midelt na północy Maroka. #SerwisKAI pic.twitter.com/EEjlTpbXip

— Agencja KAI (@agencja_KAI) November 22, 2021

The post Zmarł ostatni trapista z Tibhirine first appeared on eKAI.