Wasz dziecko idzie do I Komunii świętej

Zbliża się uroczystość I Komunii świętej. W trosce o godne przeżycie tak ważnego momentu w życiu Waszego dziecka prosimy o zapoznanie się z niniejszymi wskazaniami:

Strój:

– Wasze dziecko lubi zabawki (szatka nie jest zabawką). Jest nimi zaabsorbowane krótko, ale całkowicie. W umyśle i w sercu pozostaje niewiele miejsca dla Jezusa Chrystusa. Nie poświęcajcie nadmiernej uwagi strojowi,
– dziecko sąsiada może nie mieć z różnych przyczyn możliwości posiadania pięknego stroju, Będzie smutne widząc przesadny strój Waszego dziecka.

Prezenty – przygotowując prezenty pamiętajcie:

– prezent ma służyć utrwaleniu w pamięci dziecka celu uroczystości,
– przez wielokrotne krótkie rozmowy wpłyniecie na Wasze dziecko by umiało zrozumieć, iż bogaty prezent może być przyczyną smutku u innych dzieci, Wytłumaczcie Waszemu dziecku, że dzień I Komunii świętej to szczególna uroczystość i nie może to być dzień konkursu, które dziecko otrzymało lepszy prezent.

Posiłek:

– ustalcie uczestników uroczystości, byście mogli wcześniej porozmawiać z tymi, którzy chcieliby pić alkohol na przyjęciu. Ten dzień – można uczynić dniem abstynencji.

Przygotowanie bliższe. Drodzy rodzice pamiętajcie, że:

– to pierwsze w życiu Waszego dziecka spotkanie z Jezusem Chrystusem w Komunii świętej,
– na pewien czas przed dniem I Komunii świętej musicie zacząć przygotowywanie dziecka do tak ważnego wydarzenia przez sam sposób Waszego bycia,
– każdego dnia znajdźcie czas na rozmowę z dzieckiem na temat wiary i religii,
– spróbujcie uniknąć błędów, które być może popełniono przy Waszej I Komunii świętej.

Ostatni tydzień:

– wyciszcie się, by zdać sobie sprawę, że wkrótce złożycie Bogu w ofierze cały trud Waszego wychowania dziecka,
– w przeddzień pierwszej spowiedzi św. dziecka wieczorem ustawcie krzyż w widocznym miejscu, zapalcie świece, klęknijcie z całą rodziną i módlcie się wspólnie choć przez chwilę. Po modlitwie wybaczcie sobie wszystkie wyrządzone krzywdy, zło, czy przykrości. To zjednoczy i umocni całą rodzinę.
– po pierwszej spowiedzi dziecka pomóżcie dziecku trwać w pokoju ducha. Zróbcie wieczorem posiłek i postawcie na stole zapalona świecę – symbol Jezusa Chrystusa – Światłości świata. Przed posiłkiem niech Ojciec rodziny odmówi modlitwę przed posiłkiem:
Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, tych, co go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkim. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
– przed spoczynkiem dziecka pamiętajcie o wspólnej modlitwie.

Dzień I Komunii świętej:

– przed wyjściem do kościoła zwróćcie uwagę by dziecko w kościele było skupione; pobłogosławcie je przed wyjściem
– po powrocie do domu niech dziecko zapali świecę przygotowaną na stole – symbol obecności Jezusa Chrystusa. Przed posiłkiem niech Ojciec rodziny odmówi modlitwę.
– wieczorem pamiętajcie o wspólnej modlitwie.

Spotkanie formacyjne dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej odbywają się w wyznaczone środy o godz. 17.00, a Msze św. inicjacyjne w każdą trzecią niedziele miesiąca o godz. 12.00.

Dodaj komentarz